!!! Upozornění !!! - Všechny příspěvky tématicky nesouvisející s webovými kamerami, počasím, ad. budou bez varování mazány !!!

JachymB :: a právě začalo chumelit
M. Z. :: Prihodim odkaz na zajimavy clanek o situacich, kdy se zprava o pocasi a predpoved pocasi jiz primo styka s velkou politikou laengsfelds.blogspot.com/2022/01/20220101.html
jn :: Chápu a samozřejmě přeju.
Lukinho77 :: jn: hlavně žádný šoupání :D Krušky jsou na tom dost bledě, takže by se konečně nějaké to větší sněžení hodilo :)
jn :: Koukám večerní a zejména pak sobotní srážky maluje Aladin spíš na Šumavu a do Krušných, tak snad se to ještě šoupne trochu na severovýchod.
JachymB :: je na nule, napadá, nefouká
a.v. :: Včera odpoledne nádherné plně jasné a teplé odpoledne na Horské Kvildě max vystoupalo až k +4°. Připadlo v pondělí kolem 3cm, vichr tam většinou obhospořivané louky sněhově hezky srovnal. Nový sníh to tam vylepšil ve topách, docela dost běžkařů jezdilo ve stopách od Kvildy, sklouzl jsem se jen mezi staničkami a ve stopě kolem lesa k rohu slatě a nazpět. Jelo to výborně, sníh na slunci jiiskřil, ve stopě vlhký nebyl. Další z krásných Šumavských dnů této zimy ve stopě.(Vimperk měl +7,5°).
Pupek :: a proč se neměří intenzita větru? jednoduše převodem výkonu lopatkového stroje? paralela je jak moc plandá pytlík (a v jakym směru)
J.kor :: Ondřej Vacek: super, dík za odkaz. Škoda že není nějaká stanice nahoře na mezivratech.
Ondřej Vacek :: Pokud plánujete výlet nebo často cestujete přes Českou Sibiř. Nově můžete sledovat počasí přímo v této oblasti. Počasí Česká Sibiř www.pocasiceskasibir.cz
lac :: Já bych přeci jen, ještě rád poslal včerejší vrchol Z. Mečová, vystaven jihovýchodní, mírné stráni, sice s porosty. Pod novým sněhem, ve stopě, množství přemrzlého, místy po kolena. Na severní, odkud jsem vycházel, napadlo nového, polovina. Kotlinka, není také vystavena severní straně, čili i v kotlince, napadlo více. img41.rajce.idnes.cz/d4103/17/17677/17677751_24ae07bebf487d2351dd3970c20993bd/images/28.jpg?ver=0
Bury :: Tohle je velká paráda: www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/fotograf-na-opavsku-zachytil-prulet-iss-pred-prvnim-letosnim-mesicnim-uplnkem-40384496#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_req_id=FmADRvLcxdb-202201191824&dop_id=40384496&source=hp&seq_no=6&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
M.Z. :: Odpoledne na Lyse laengsfelds.blogspot.com/2022/01/20220101.html stavil jsem se k veceru v Jizerkach nad Korenovem. Snehu docela dostatecne a lyzaru hodne :)
M. Z. :: Ja bych za sebe jeste dodal, ze pouziti terminu "aktualni teplota" zde 12 let zadne vasne nebudilo, s vyjimkou formulaci "aktualni teplota U MNE" ktere se setkavaly s mym posmechem a rejpanim. Vitr se od teploty lisi ve dvou podstatnych vecech: meni se mnohem rychleji nez teplota cili v nazvoslovi "rychlost vs prumerna rychlost vs maximalni rychlost vetru" je treba byt peclivejsi. No a vitr je vektor na rozdil od skalarni veliciny teplota coz vyzaduje odpovidajici upravy formulaci. Tot vse :)
lac :: Závěrem (nebudu dávat na fb), porovnání sousedovic chalupy, s pohledem na Šorštýn, dnes img36.rajce.idnes.cz/d3603/17/17626/17626061_072dd45f927aa9b0c2f7e641fd202045/images/35_2.jpg?ver=0 a někdy před první polovinou 80. let. img36.rajce.idnes.cz/d3603/17/17626/17626061_072dd45f927aa9b0c2f7e641fd202045/images/2_8.jpg?ver=0
lac :: A ještě ke srážkoměrným stanicím, což by pochopitelně nešlo, ne jen z finančního hlediska. Pro představu uvedu Lysou v Beskydech. Srážky by bylo pokaždé, všude jiné. Např. stanice kousek nad rozc. Lukšinec, v zátiší, další na Kobylance pak na Malchoru, a kousek pod Zimným.
romek :: pominuli občasné blekotání M.Z. o ničem tak z vaší konverzace jste pro mě ta 1 liga vy
lac :: Jen přispívat, ať nejsem sám a rád jsem si početl. Poslední 4 fotky, zejména r. Bečvy, za Valaškou, kde už jsou zanedbatelné přítoky. Svým způsobem, by mohla být i Mečůvka (u soutoku, tak na stejné úrovni), hlavním tokem a ne Bečva, ale to už by předci, udělali velkou chybu, z geomorfologického hlediska. laco12.rajce.idnes.cz/Zima_2021-2022_a_snehulaci
Olaf :: romek: Nevím, koho míníte tím profesionálem. Za sebe můžu prohlásit, že M.Z. toho ví (nejen) o meteorologii podstatně víc než já. Rád si ale rýpne a ke své škodě to občas udělá i v případě, že věci ne zcela rozumí (technika) resp. o věci nemá dost relevantních informací. Dal by se přirovnat k pistolníkovi, který nejdřív střílí a pak se ptá :-) S pozdravem dosť bolo Olafa :-)
romek :: Olaf: amatérský pozorovatel počasí jako M.Z. bezesporu je nemůže mít takové znalosti profesionála, takový okresní přebor vs. 1. liga
lac :: Olaf: Díky za info, takže metr sněhu na Vrbatce, jižní strana, tímto tam připadlo, také, podstatně více, než na severní straně Labské, týká se to tedy i Beskyd. Otázka pak zní, o umístěni srážkoměrů, ne jen na Labské, i když na hřebenových partiích, se stejně nelze orientovat, ani přilehlými svahy, k různým světovým stranám, krom níže položených míst.
ddd :: Zítra máme cestu až do neděle do Krkonoš, jsem zvědavý na tu sněhovou nadílku, kterou hlásí :D
Olaf :: M.Z.: Okamžitou rychlost větru bys musel definovat časovým intervalem, který by se limitně blížil nule. HOWG
Olaf :: M.Z.: To je princip, ručně to pochopitelně nikdo nedělá, ale dá se to technicky zvládnout i bez použití mikroprocessoru. Vaisala na to mikroprocessor pochopitelně má. V grafech ČHMÚ se "Rychlost větru maximální" zcela nečekaně nazývá "Max. rychlost větru". &&& VŠEM se za tu VĚTRNOU SMRŠŤ omlouvám, ale ON prostě nedá pokoj a pořád otravuje. Snad už dá pokoj a zkusí si místo šťourání o věci najít relevantní informace sám, ale to bych zřejmě doufal příliš :-)
Olaf :: M.Z.: 2) "Rychlost větru maximální": "nejvyšší několikasekundová rychlost větru během desetiminutového intervalu", přičemž u ČHMÚ několikasekundová znamená měřená 2 sekundy resp. v dvousekundových intervalech. U miskového anemometru bys počítal impulsy-otáčky (nebo měřil frekvenci, což je totéž v bleděmodrém) nebo měřil napětí etc. 2 sekundy, další 2 sekundy, další 2 sekundy, ... a další 2 sekundy a po 10 minutách bys vyhodnotil maximum.
Olaf :: M.Z.: Miskový anemometr pochopitelně neměří vektor, ale skalár - víceméně horizontální složku rychlosti větru. Orientaci resp. směr větru určuje např. větrná růžice s kohoutem na střeše kostelní věže. Složením skaláru s orientací získáš tolik vytoužený vektor :-) . Zmíněná Vaisala umí oboje, jak se dozvíš v odkazovaných materiálech, KTERÉ SI JISTĚ PEČLIVĚ PROSTUDUJEŠ. 1) "Rychlost větru n-minutová": ČHMÚ rychlost větru 10-ti minutová, na grafu PROSTĚ "rychlost větru".
Olaf :: M.Z.: Obecně viz např. anemometr miskový - 1url.cz/KKOC3 . Na Poštovně je nebo alespoň byl ultrazvukový anemometr Vaisala WMT700 - viz 1url.cz/WKOCT . Pokud chceš vědět, kde a čím měří Poláci, musíš zeptat na správném místě. Kde se bere ta "rychlost větru n-minutová" - dřív se o miskového anemometru počítaly impulsy - otáčky. Při slabém větru čím delší čas, tím přesnější "rychlost větru n-minutová".
Olaf :: M.Z.: Ve slovníku se DOSLOVA píše: "... při výpočtu směru větru pak průměrná rychlost větru ve smyslu VELIKOSTI průměrného vektoru větru...". Vektor je určen VELIKOSTÍ (skalár) a orientací. Trochu nešťastná formulace, ale "průměrný vektor" nikde definován není a tys to pouze vytrhl z kontextu. "Rekneme, ze to meridlo meri kazdych 5 mebo 10 sekund." - nespekuluj a něco si o TECHNICE nastuduj. Technické řešení se liší od typu a konkrétního provedení anemometru.
M. Z. :: Snad je to uz takto srozumitelne pro ty, co chteji rozumet :)
M.Z. :: Tak jsem koukl do navodu k memu kapesnimu vetromeru Conrad, co jsem si pred par dny koupil. Mereni rychlosti vetu se v nem kona kazde pul sekundy. Pro ty, co nerozumi memu dotazu a odkazuji na irelevantni "zdroje" zopakujji: Zajima mne, jak casto meri "rychlost vetru" anemometr Labske boudy ci Snezky a jake udaje pak presentuje pod nazvem "rychlost vetru" (lepsi pojem je okamzita rychlost vetru jak je jinde ve fyzice kde se pracuje s vektorovymi poli jiz nejmene 170 let zvykem) atd. Snad je
M.Z. :: Jak to mam ja vedet?
GP68 :: M.Z. Díky za rady, jak jsem mohl doteď fungovat?
M. Z. :: GP68: easyladys.com/cs/issues/29304 :)
Jiří T. :: nalim: snad to splní očekávání ...premiéra má být 24.března
nalim :: Taky se těšíte tak, jako já? trailer: jdem.cz/fgze52
GP68 :: MZ: meteorologický slovník - měření větru
M.Z. :: opravuji To neni o tom zda jsme "profi" nebo ne ale o tom zda se umime a chceme vyjadrovat srozumitelne a presne. Rekneme, ze to meridlo meri kazdych 5 mebo 10 sekund. Cemu se bude rikat aktualni rychlost popr. rychlost (jako v tom grafu Snezky) a zda tento pojem znamena v pripade Snezky n-minutovou ci n vterinovou (jak by se na opravdu profi meridlo sluselo) rychlost nebo neco jineho
M. Z. :: Olaf: Prehanis... O tom ze se dela prumerny vektor pisi v tom "profi" odkazu, cos mi poslal. Slovo aktualni rychlost jsem pouzil ve snaze dobrat se, zda "profi" termin rychlost oznacuje okamzitou rychlost nebo nejaky prumer. No a konecne - kdyz se tam furt nekde prumeruje tak se ptam, v jakych intervalech se vlastne meri a z jakych souboru se delaji ty prumery. To neni "prodi": mereni nybrz o tom, zda jsme ochotni vyjadrovat se presne a se snahou toho druheho informovat, nejen zesmesnovat :)
IMP :: nalim: Relive, vypadá dobře, šikovně! Zatím jsem nezkoušel, ale používá bývalí kolega a i na různých YT kanálech, sem to viděl. Kéž by laco dal na tvoje rady! :P
Olaf :: Vymýšlíš si vlastní termíny typu: "aktualni rychlost vetru" nebo "prumerny vektor", chybí Ti základní TECHNICKÉ znalosti o anemometrech a chceš po mě, abych Ti to v kostce vysvětlil. Když Ti příjde na školu student, předpokládá se, že má jisté základní znalosti např. v matematice. Pokud ho musíš učit malou násobilku, neztrácíš s ním čas a prostě ho vyrazíš. Studuj, hochu! Jinak se připojuji k doporučení mého předřečníka GP68: Doporučuji návštěvu profesionální meteostanice.
GP68 :: MZ: Doporučuji návštěvu profesionální meteostanice
nalim :: laco:: pořídil jsem si nejnovější hit, právě ho testuji, plně mi vyhovuje, hodnotím ***** prnt.sc/26fmugp & možná si vzpomeneš, je to už dobrých 5 let, co jsem Tě nabádal, aby sis založil blog nebo webovky a stále jen sliby – chyby. Toto je dobrá apka na cesty po kopcích, snad Tě to osloví jdem.cz/fgzey3 Vložením fotek přímo na místo na trase, možno porovnávat cokoli se Ti zlíbí a nám se tady uleví: 1 výlet → 1 příspěvek
M. Z. :: Pardon za jeste jeden doplnujici dotaz. Kdyz treba prochazi meteostanici CHMU tornado, meri se tam taky podle stejne metodiky jako jinde napr. na Snezce? S jakou frekvenci se meri a jak se pripadne prumeruji veliciny zvane naraz vetru, aktualni rychlost vetru, prumerna rychlost vetru. 2 minutove natoz hodinove prumerne rychlosti (=prumerne vektory) v takovem pripade realitu moc presne nepopisuji...
M.Z. :: A ja jeste doplnim muj dotaz vetroznalcum; Jak se lisi veliciny zvane "aktualni rychlost vetru" "narazy vetru" s jakou frekvenci se meri a jak se pripadne (vektorove) prumeruji Meri to ruzne pristroje nebo jeden pristroj? Jak se udaje ruznych pristroju vuci sobe pripadne vzajemne adjustuji?
lac :: Milečovka, není určitě největrnější v ČR a pokud ano, tak vlivem nejčastějšího větru, ale v nárazech, se bezkonkurenčně, jedná o Sněžku.
romek :: lac a co pořízení běžek, budeš mít nový impuls do toulek a popisování, pořiď širší s pásem a uvidíš jak budeš spokolený, podolánkám a kněhyni skol
M. Z. :: Olaf. Ptal jsem se, jak casto meri vetrometr na Snezce a zda v udaji nazvanem v tom grafu "rychlost vetru" se prumeruji nejake veliciny (nebo dokonce vektory) nebo ne. Vychazim z toho ze ta metodika je jeste z doby predpocitacove a nejak si neumim predstavit obsluhu vetromeru pred 50 lety jak rucne pocita "prumerny vektor" . Cili omluv mou hloupost ze se zeptam jeste jednou. Po kolika vterinach/minutach se meri vitr a kolik z tech mereni se zprumeruje pred zanesenim do grafu
Jirka Ul :: FrantaJ.Zítra bude asi pěknej sturm,není vyloučený ani nějáký to prásknutí,tak se třeba zadaří,něco ulovit..-.)-.)Předvčírem sem viděl i pěknou duhu,ale nebylo čim to cvaknout..-.)-:)
Olaf :: M.Z.: Neznáš, nejsi seznámen a Tvoje domněnky jsou mylné. Zpátky do školy - a nebo na strom :-). Samostudium evidentně nezabralo. Asi problém s pochopením psaného textu. Post scriptum: Je tu přítomen ještě NĚKDO vyjma M.Z., kdo má problém s měřením rychlosti větru resp. nerozumí termínům "rychlost větru maximální" a "rychlost větru n-minutová" v Meteorologické slovníku České meteorologické společnosti?? Viz 1url.cz/PKO42 .
Olaf :: M.Z.: Máš u mne za 5 (ne vojenských, ale civilních jak ze ZŠ). 1) RYCHLOST VĚTRU MAXIMÁLNÍ: "Časový úsek pro určování maximální rychlosti větru není stanoven jednotně, na českých meteorologických stanicích má délku 2 s ...". 2) RYCHLOST VĚTRU N-MINUTOVÁ: ".. Podle doporučení WMO se určuje desetiminutová rychlost větru, ...". Post scriptum: To, že odpor vzduchu roste s kvadrátem rychlosti, je sice pravda, ale klíčová je Tvoje věta: "...ac nejsem seznamen s konstrukcemi vetromeru domnivam se...".
lac :: Příspěvky se mi akorát přeumisťují, kvůli případným komentářům, čili nejdou správně, dle přidání příspěvku.
a.v. :: Zamrazilo i za Orlickými horami www.chmi.cz/files/portal/docs/poboc/PR/grafy/5/H7ORZA01.PNG
lac :: Zatím blog nemám, něco jsem přidal zde www.facebook.com/groups/275516662859584
M.Z. :: nalim: na to, abychom jasne videli ze kamera je rozbita neni treba byt na miste pri rozbresku. S barevnym ladenim byva samozrejme potiz i u kamer ktere se jejich majitelum nechce jeste prohlasovat za vadne ;) Treba i takovy polarizak dokaze u online kamer hodne pozlobit
nalim :: Hahaha - to byla tipovačka se 100%ní jistotou úspěchu……Nezúčastněné? Jako já nebyl ráno na Labské, tak ani Vy jste nebyl na Vrbatce. Krásných rán jsem zažil v horách za život na živo nepočítaně, když vánek lehce ovívá tvář a vůně přírody človíčka dokonale probudí. A to i v dobách, kdy byly webkamery ještě na houbách.. Krásný den přeji…..
a.v. :: Olaf::Díky za pozdrav, všimnul jsem si Tvého příspěvku o 1m sněhu na Vrbatce( jasně přifouknutého). Snad do konce týdne v Západních Krkonoších už bude i jinde a také u nás na hřebenu.Vimperk měl včera ráno 3mm poprašek a do večera z větší části zmizel. V noci na dnešek se vyjasnilo a u nás -7,5° na sucho, zem jde k 20cm umrznutí, přesto se krtkovi na zahradě povede to prorazit a vytlačit pořádný kopeček.Teď venku nádherné slunečné dopoledne plné modři. Perla stihla k ránu -18,3°.
M. Z. :: Rad se necham poucit, V ramci klamave reklamy jsem tam zkopiroval prislusne udaje meteorogickeho slovniku, ukazal na nektere nepresne az zavadenici formulace a vznesl dotaz ke znalcum, jak to teda ve skutecnosti je. Co presne a jak casto meri vetromer na Snezce :)
M.Z. :: Kdyz se neco poroucha - treba kamera (treba Labske boudy)- tak pro nezucastnene je to jiste duvod k zertikum... Olaf: Ja jsem kriticky k sobe take :) co takhle spis se podivat na positivni stranku meho sdeleni. Kroutil jsem hlavou nad udajnym prumerovanim vektoru (neverim, ze se ve skutecnosti dela) a ac nejsem seznamen s konstrukcemi vetromeru domnivam se, ze zvlaste ty elektricke meri spis kvadrat rychlosti nez vektor rychlosti (a proti prumerovani kvadratu ja nic nemam) ale rad se
Olaf :: Jenda & a.v.: Zdravím Vás i kolegy tam "dole". Nevím, zda Vám to náhodou neuniklo, ale na Vrbatce byl na sněhotyči cca metr už včera (viz 18.1. 16:08:33). && M.Z.: NESPOKOJENÉ poznámky od Tebe mne nepřekvapují (stává se z Tebe pěkný kverulant a díky Tobě už víme, že VŠICHNI - vyjma Tebe - dělají VŠECHNO blbě). Rád si občas přečtu něco pozitivního a v Tvém blogu to rozhodně nenajdu. Navíc odkazy na něj bývají často něco jako klamavá reklama :-)
nalim :: tuctové ranní barvy …… toto je jiný level (6:52 – 7:07) prnt.sc/26fkaoa
M.Z. :: Pekne ranni barvy po-uplnkove Vrbatky laengsfelds.blogspot.com/2022/01/20220101.html
lac :: Pupek: Protože doposud nejsem zatím očkovaný? No každopádně sdělím, že v práci máme i očkované a některé z nich, začali dávat převážně na předvýroby, než do výroby, podobně jako s Těmi, kteří jsou po nemoci. Čili nezvládají normy, což ve výrobě musí všichni. To neznamená, že se dám očkovat, pokud do konce měsíce, nebudu už zcela fit. V únoru, však už do práce jdu.
Pupek :: re: lac Chlapče, obávám se, že máš v hlavě nasráno.
lac :: Však jsem před pár lety, nebo 3 lety, dostat i odznak, od ochranářů, na Čertově mlýně, již v NPR, za dodržení předpisu. Scházel jsem s kolem, nejel jsem na něm. No a v místech, kde se pohybuji já, se jedná o strmá místa, s tím, že třeba na nějakou běžeckou, se krátce dostanu, ale pak zase pokračuji jinde, krom hřebene Javorníků, Vsetínských Beskyd a úseku Pustevny-Radhošť. Kolem Lysé, jsou také běžecké. Nebudu rozepisovat.
IMP :: lac: Já o letošní zimě, taky zatím nebezkoval...raději chodím pěšky, sněžnice, případně ebike, když se ještě dá.
lac :: Ohledně běžeckých tras. Budiž hřeben Pustevny - Radhošť, kde převažuje pěší, ale pod Radhoštěm, je pěkná běžecká, i pěší cestička, mezi Chatou Mír, Skalíkovou loukou, Pustevnami a Martiňákem (úbočí Čertova mlýna), Od Martiňáku, na Mečové, Kladnatou, pokračuje, ale jedná se už, o málo známou a strojově neupravovanou oblast. Na Č. mlýně, se někdy také objeví běžkař, kde nemá co dělat, asi podobně jako cyklista. Cyklista s kolem může, ale vzhledem k NPR, nejezdit na kole.
lac :: M.Z.: Vzhledem, k té válce, mezi očkovanými a neočkovanými, mě to v práci asi donutí, se očkovat. Už když jsem tam byl minulý týden vysvětlovat, že se necítím vydržet 8 hodin pracovat v úkolech, tak mi pár dotyčných spolupracovníků řeklo, očkuj se a bude ti líp. Já dal příklad otce. Odpověď. Je staršího věku. Raději už jsem mlčel, týká se to i mladších, které osobně znám. Každé tělo, to však snáší jinak, ať onemocnění, nebo očkování. I v minulosti platilo. Lež = pravda a pravda = lež, čemu věřit
Lukinho77 :: Jenda: díky za informaci :) Pohled ze Šumavy na Alpy přece jen nemám úplně v merku a na pořádný studium nebyl čas. Dnešní ráno je velmi povedené jak na severu 1url.cz/rKOjd tak na jihu 1url.cz/jKOjT
vaclav druhy :: aspon chodit pesky
a.v. :: Jendo::Doufám, že ten první metr letošní zimy do neděle padne.
M.Z. :: Mluvim o davnoveku v poslednich letech i ja jedu do Jizerek autem a nastupuji z auto primo do strojove upravene stopy
M. Z. :: Driv mne bavilo vyslapavat si sam lyzarskou stopu, treba na takovy Kozakov - tam bylo vzdycky pesaku vic nez lyzaru a tak prakticky pokazde to mou stopu casem nekdo rozdupal. Jednou se mi dokonce stalo ze cely oddil sportovnich bezcu vyklusavajicich od Hamstejna nahoru na Kozakov - to vzal po me, predtim laskyplne upravene stope a totalne ji rozdupal. Pokud pak znovu nasnezi neni to takovy problem horsi je, kdyz mokry rozdupany snih zmrzne a zustane pak par tydnu ve zkamenelem stavu
M.Z. :: Kdyz jsem byl mladsi, tak mne stopy pesaku v lyzarske stope vzdycky dokazaly poradne rozcilit - skoro tak, jako se dnes nekteri (hlavne mladsi) spoluobcane se sporadane upevnenou rouskou divaji na ty, co zadnou rousku nemaji. Casem jsem se stal tolerantnejsi a pochopil, ze ne vsichni mohou/chteji pouzivat lyze v terenu, ktery bych ja povazoval a vylucne lyzarsky. Nektere hory navic pro bezky ani moc vhodne nejsou (hadam, takove Beskydy napriklad) maji hodne strmych lesnich cest
lac :: Bobina: Nutno ale odlišit značené cesty. Mnohé pak slouží, jak pro pěšáky, tak pro běžkaře a v širším prostoru, se běžkaři, vyhýbají pěšákům a obráceně. Tady se třeba můžeme podívat, kde vidíme stopy pěšáků, na Stracenci 1.2. 2020 img37.rajce.idnes.cz/d3701/16/16608/16608092_80542b15331d871934c4c2fa935e683b/images/30.jpg?ver=0
Bobina :: lac: Kdybys měl běžky, tak bys věděl, že stopa není jen to, co projede rolba, ale i to, kde ji lidé projedou sami. Nebydlím na horách, takže se zjišťováním čehokoliv nemohu sloužit.
lac :: Bobina: A budu rád, pokud mi třeba zjistíte, rozdíl, v nové sněhové pokrývce, na západních, jižních a severních svazích, nejlépe Krkonoš.
Jenda :: "Jeho nohy", rekl bych, jsou tady snad vsude :) a cim vic se v nich rejpe, tim vic smrdi ... Lukinho: vyborne ti to vyslo, snih i pocasi, diky za report. Na Cerne hore jsem byl par hodin pred tebou :-) Za Watzmannem jsi mel dobre viditelny Wiesbachhorn (3564m) a napravo dokonce vykukuje 230km vzdalena Hofmannspitze (3722m) 1url.cz/kKOTq celkove pekny ulovky a slusna trasa :) a.v.: jak to vydis s prvnim snehometrem, patek rano nebo nedele, pondeli ? :-)
lac :: Bobina: Tak a máme zbytečný můj příspěvek a zítra zas.
lac :: Bobina: Opravdu? I když jednu svou stopu, pravda, vidím. A že tam projel jeden běžkař, nejedná se o žádnou běžeckou, ani pěší a běžecká je od rozc. nad Třeštíkem, směrem do Karlovic, nikoliv na Vysokou, tak není co řešit. Zítra ještě vyhledám staré fotky, klidně i s kolem, že jsem se po běžeckých stopách nepohyboval. img33.rajce.idnes.cz/d3301/17/17674/17674783_8611880932ce1f21d1be5c16133516a3/images/17.jpg?ver=0
Bobina :: M.Z.: Oponujete za každou cenu... V čem vidíte duši snímku a je jasné, že hňápe ve stopě.
lac :: Ve vyhledavači, nenajdete o Mečových nic, krom chata Mečová, Ski Mečová, rozc. Mečová, nebo nějaké trasy od Horní, do Podolánek, jen od rozc. Mečová. Přitom tam lze jít i od Zadní. Nevyhledáte myslím, ani říčku Mečová, přítok Čeladenky. Ještě pohled na Zadní, od úbočí, o 3 metry vyšší. img41.rajce.idnes.cz/d4103/17/17677/17677751_24ae07bebf487d2351dd3970c20993bd/images/22.jpg?ver=0
lac :: Od chaty Mečová, ba i, od horní stanice Ski areálu Mečová, k rozsoše nejvyšší Mečové (877 m n.m.), dokonce i při výstupu na Mečovou (929 m n.m.), uvidíme stopy, předchůdce, což se jen ta nevidí. Při výstupu na Zadní, naštěstí nikoliv :D laco12.rajce.idnes.cz/18.1._2022_Mecove_...
M. Z. :: Jeho nohy na tom snimku nejsou :) Tak sem hodte nejake lepsi snimky - treba z Vaseho Trutnovskeho Bramo/Vranohoria :)
Bram :: jó lac je slušnej fotograf. A ještě se s tím focením propálí že šmajdá ve stopách a po sjezdovce.
M. Z. :: Mne se napr. tenhle snimek libi, ma dusi img33.rajce.idnes.cz/d3301/17/17674/17674783_8611880932ce1f21d1be5c16133516a3/images/16.jpg?ver=0 I kdyz technicky by se mu jiste dalo neco vytknout a napr. stopa u meandru Modravskeho potoka je strojove upravena a snih po ranu je tam kolem vody jiskrivejsi :)
lac :: Bram: Šel bych tam, tak i tak, fotit. Několik kroků, od červené.
Lukinho77 :: a.v. díky :) užil jsem si to do sytosti a snad se k vám přes zimu ještě jednou vypravím. Laca novým kouskům nenaučíš :) S tím stavem sněhu na Kvildách jsi měl pravdu, ale s trochou opatrnosti to ještě šlo a výhled slibuje zlepšení :)
Bram :: laco: hloupost nebo schválnost ?
Bram :: lac viz snímek přímo ze stopy nad Třeštíkem. Když to po té louce nebude projetý lyžaři tak tam nepůjdeš. Nechápu že nejezdíš na lyžích.
lac :: Bobina: Prozkoumat místa na západních a jižních stranách, a porovnat se severními, na jiných horách.
Bobina :: Laco, já už se fakt těším, až půjdeš do práce. Je to únavný skákat přes Tvoje nekonečné náhodné myšlenky a hledat zajímavé příspěvky ostatních. Všiml sis, kolik lidí sem, podle mého názoru hlavně kvůli Tobě, už nepíše??
lac :: img33.rajce.idnes.cz/d3301/17/17674/17674783_8611880932ce1f21d1be5c16133516a3/images/16.jpg?ver=0
lac :: Jinak po stopách nešlapu. a.v.: Ne jednou, jsem to psal. A třeba zde, nemají běžkaři, sice ani já, co dělat, mimo zledovatělou značenou , v tento den :) laco12.rajce.idnes.cz/16.1._2022_Bumbalka,_Sukenicka,_Trestik,_Vysoka_.../1522212712
lac :: Už vím své. Včera jsem psal, že mi proudění připomíná západní, které do Beskyd, nepřináší moc srážek. Ono včera ale cosi napadlo (netypický severozápad), a nejvíce na západních a jižních stráních, v v závějích kolem Ski areálu Mečová i půl metru. Byl jsem dnes i na nejvyšší Mečové. Severní strana Zadní Mečové jen 10 cm. Západní a jižní snad i dvojnásob. Dole v údolí, na rovince, včera, 5 cm vlhkého sněhu, jak na Bílé, tak na H. Bečvě. Výše, sníh prachový. Fotky pak, před chvílí jsem se vrátil.
M. Z. :: Pupek: Co by nase rodacka asi rekla dnes, v dobe delt a omikronu :) v horských a podhorských oblastech bylo daleko pro lékaře, natož pro lékaře zvířat. Svojí vírou byla proslulá, a proto se na ni obraceli nejen prostí lidé, ale také kněží – ovšem i doktoři a profesoři, i ti občas mají zdravotní problémy. „Dostala jsem dar Boží a sílu čerpám z víry. Můj tatínek měl ale ještě větší dar. Jednou mi řekl, že budu bydlet v Semilech v domě s dlouhou chodbou a budou tam za mnou chodit lidé v zástupech
kv :: nalim: pěkná porce to teda, ale kdyby byla dobrá parta a pekný počasko ( ten jesenickej hřeben se jinak nedá) tak bych se asi hecnul a zkusil to jet taky protoze trasa je jinak nádherná
M. Z :: Zdenek VR: Hezke fotky Mesice nad Cernou horou :)
M.Z. :: Olaf: Precetl jsem predlozeny text k samostudiu a pripsal k tomu par - nespokojenych - poznamek sem laengsfelds.blogspot.com/2022/01/20220101.html :)
Ivoš :: přehled lokalit, kde mrzlo v uplynulém roce nejčastěji: obec.sumava.eu/index.php/sumava/129-/18850
nalim :: Probíhají tu řeči o zátiší a nezátiší ( o parník vede MR s 8 metry = odhad / neověřeno) jen upozorním, že vítr na srážky nemá vliv, ale na jejich ukládání na podložku zcela jistě….. Pomineme-li Blatný vrch a Plechý (hory v Rakousích a v Němcích - čerpáno z Mapy.CZ - prnt.sc/26f560h ), tak světe div se, chvíli slávy si užívá čistě vnitrozemská stanice Černá hora. prnt.sc/26f4xb0 & „minisouboj“ Labská – Luční vede ta blíž Sněžky, to tady už dlouho nebylo, pane Vaněk…..
nalim :: Kdo to v Jeseníkách nezná, videjko s tím pohodovým sjezdíkem je zde mapy.cz/s/gazomotupa kv + další gumíci: ještě v době dřevěné jsme jezdívali Jesenickou 70ku ze Skřítku do Starého Města pod Sněžníkem zhruba tudy mapy.cz/s/dusoheraco Dost výživné, to J50ka je věřte proti tomu procházka růžovou zahrádkou….. & Lukinho: nádhera kolem potoka i výhledy do dáli. Tak to vyšlo nebývale, štěstí přeje připraveným – přeju Ti to…..
Olaf :: Na Vrbatce (taky) pěkně foukalo. Jestli se nepletu, tuto zimu jsou vidět první slušné závěje zvýrazněné sluncem klonícím se k západu. Podle sněhotyče odhaduji cca 1 metr, takže Honzík asi vytuší, kam se poděl sníh z Labské boudy. Nedá mi to - na vyfoukanou Vrbatku :-) - 1url.cz/mKO3N .
romek :: lac nechceš říci že šlapeš běžkařům ve stopě a nedejbože rozjíždíš stopu na kole jak praví a.v.
Pupek :: Semily: mistnikultura.cz/nezapomenutelna-lecitelka-kvetoslava-patockova
Olaf :: M.Z.: Tady najdeš podklady k samostudiu - 1url.cz/9KOa4
M.Z. :: A ostatni "taje" tech mereni ze Snezky? Mezi tou max. rychlosti a rychlosti vetru bude zrejme casto nejaky universalni vztah, ne?
M. Z. :: K tem grafum LBOU a H7SNEZ jeste by tam mohli pridat vysku slunce, teplotu a pocet navstevniku uvnitr mistnosti pro vetsi prehlednost. Grafy vetru by bylo uzitecne mit take oddelene. Je to tam trikrat (rychlost vetru, max. rychlost vetru a jako nepovedeny dodatek hraf aktualni vysky snehu :) muzete mi nekdo uoresnit jak se lisi rychlost vetru a max. rychlost vetru (tedy v jakych casovych intervalech se to meri) proc kdyz se poroucha mereni max. rychlosti se neporoucha mereni rychlosti
JachymB :: nevímn komu ale děkuju za vopravu kamery v Liberci na letišti
Olaf :: Honzík: Zdravím. Ze 16. na 17. ledna to byl mokrý sníh => námraza (+ vítr) => zkreslené měření srážek. Apropo - obrázek je řečí technika :-) - Grafy z Labské - 1url.cz/dKdnw , Luční - 1url.cz/bKdni a Dvoraček - 1url.cz/1KOFb . Jak včera psal HONZA (zdravím), na Sněžce (nejen) dost foukalo - 1url.cz/izxlH (Poštovna) resp. 1url.cz/rzXOC (Poláci).
a.v. :: Laco by k Tobě měl jít na školení- nepomáhá mu 10 let vtoukat do hlavy,že na běžkách by toho více urazil a měl větší požitek- neš rozšlapávat běžecké stopy a rozjíždět na kole.
a.v. :: Likinho77::Krásné snímky z Tvých tras, zvládl jsi toho neuvěřitelně, jak se říká ,,klobouk dolů".
romek :: lac ale je všeobecně známo že do zátií se nedostane všechna sněhová nadílka, na volném prostoru by to mělo být přesnější pokud nezafouká a neodnese to právě někam do zátiší
Jiří T. :: "pachatel" www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/data_lucnibouda/20220118.1110.jpg
Petr T. :: koukám na webku Luční boudy a někdo je sakra romatik!! :D
lac :: Dvojnásobným úhrnům, než někde poblíž v okolí, zkrátka nevěřím. A Bílý potok, od dost méně srážek. Pec, o hodně méně. Nějak hodně Dvoračky.
lac :: Honzík: Myslím, že v zátiších, srážky mnohem přesnější. Příjde mi a to běžně i v Beskydech, že někde vítr srážky nadhodnotí, jinde podhodnotí.
Honzík :: tak včera na Labské boudě 25 mm ve sněhu. Ale díky vichřici nejen, že celková sněhová pokrývka nepřibyla, ona dokonce ubyla o 2 cm. Solidní fučák byl.
lac :: Bram: A včera jsem vyšel neobvykle brzo. Dnes už to bude typicky odpoledne. Což neznamená, že budu fotit.
Zdenek VR :: hartanet.rajce.idnes.cz/Mesic_nad_Cernou_horou_17.1.2022/
lac :: Cesta a cesty, od Obůrky. Lidé chodí i v zimě, ba i po sjezdovce na cestách a při sjezdovce, u lesa. To se týká ale snad všech sjezdovek. mapy.cz/s/ranorajoga
Bram :: pozorovatel nic nezpozoroval, protože schován v chalupě. Zato před polednem viděn na Zbojnické, kde jako cyp šlape po sjezdovce.
lac :: Pohled, vpravo, na Martiňák a lyžaře, určitě školní lyžák. www.hvfree.net/kamery/kamera-horni-becva-raliska-horni-stanice/
lac :: Nová kamera, v Rožnově. Křižovatka, u hotelu Eroplán. Silnice 1. třídy, Bumbálka - Valmez ... , a silnice od Frenštátu ... www.hvfree.net/kamery/kamera-eroplan-roznov-p-r/
lac :: Přihlásili se i turisté, kteří bouřku pozorovali na Lysé Hoře. Blesk měl udeřit do místního vysílače. Projekt Meteo Beskydy uvedl, že jeden z blesků nejspíše zasáhl také vysílač na Javorovém vrchu nad Třincem. www.idnes.cz/ostrava/zpravy/snehova-bourka-boure-polsko-slezsko-meteorologie-pocasi.A220117_162339_ostrava-zpravy_jst
FrantaJ :: romek: prnt.sc/26f2msh dorazila, ale vrchní informátor jí nepovažuje za důležitou :))
romek :: lac, nějak zapadla informace jestli včera bouřka dorazila někam do bezkyd?
Lukinho77 :: Trochu se zpožděním, ale přece hlásím, že akce Šumava se vydařila na 1* 1url.cz/XKOBx Nemá cenu sdílet sněho detaily, o kterých Šumaváci pravidelně referují, snad jen že pohledem v okolí Prášil sněhu nebylo výrazně více, ale jestli si dobře pamatuji, tak po té oblevě tam o tolik více sněhových srážek než jinde nebylo, takže asi ne úplně dobré období pro porovnání. breznik: :D se skútrem máš pravdu. Stopy byly parádní takže 72 + 63 :)
JachymB :: v Liberci se zbláznila kamera, lehla si na bok - dá se to ňák vopraviť ?
Dannyjay :: Dnešní blesky na studené frontě, na leden slušný prnt.sc/26evhc5
breznik :: www.nationalpark-bayerischer-wald.bayern.de/aktuelles/wetterstation/index.htm
lac :: Pardon, na rajceti se už nezobrazuje samostatný odkaz k fotografii. Tak jinak img39.rajce.idnes.cz/d3903/17/17669/17669566_85e597abb1148507fab594af00a1f7e1/images/10.jpg?ver=0
lac :: Oprava laco12.rajce.idnes.cz/12.1._22_Pustevny,_C.mlyn,_Bukovina,_Martinak,_Mecuvka/1521802786
lac :: Už končím, případná odpověď zítra. Foto z 12.1. Teď to bude na Čertáku, na východních svazích, směrem k Magurce, podobné, jako na severovýchodních, i jižních, ale i zde, v závislosti na strmosti, včetně palouků. Níže už je Čerták strmý hodně, jak zde, tak směrem k západu, částečně i k jihu. laco12.rajce.idnes.cz/12.1._22_Pustevny,_C.mlyn,_Bukovina,_Martinak,_Mecuvka/1521802786
HONZA :: zprava
lac :: Závislost jistěže i na porostech, půdě, vlivu slunce, větru, apod.
lac :: Nevím, do jakých měr, může teplota souviset, v případech příliš strmých svahů, kde taje sníh, hlavně na jaře, také rychleji. Týká se to kupř. Kněhyňské ráztoky, mezi Kněhyní a Magurkou, na východních svazích. Zatímco na Čertově mlýně, drží nejdéle sníh, na mnohem mírnějších svazích, směrem k jihovýchodu, k Magurce. Vrchol Kněhyně, má zase naopak výhodu podlouhlejšího rovinného hřebene, což se týká i Smrku. Malenovický kotel, v nejvyšších partiích Lysé, se však od pohledu z dálky, jeví zas jinak
M.Z. :: lac: Ano v lednu a prosinci neni temer zadny rozdil v zasnezenosti severnich a jiznich svahu, muze to byt spis naopak kdyz snezi pri okluzni fronte od jihozapadu
M. Z. :: Tohle by byla zajimava meteo tipovacka: kdy nastane v Nemecku prvni poradny blackout... V teto souvislosti je dobre upozornit na pozapomenute tema slavneho londynskeho smogu. Ne znecisteni vzduchu te doby by bylo relevantni pro dnesek pri podobne situaci. POdstatne by bylo ze v takove rozsahle studene tlakove vysi by nedavaly zadny proud ani vetrniky, ani solarni panely samozrejme. Privrit k tomu jeste kohoutky s plynem....
Tom-upice :: Po týdnu blackoutu začíná rozklad spolecnosti
Tom-upice :: Sorry za chybné psaní,chci jen říct že Evropa musí zažít blackaut,aby se probudila ze své vize,ale bude to stát mnoho životů,protože po pto
lac :: A z toho druhého hlediska. Západní svahy, se spolu s jižními, řadí k teplejším. Pomíjím zase stísněnost mezi svahy, kde se to někde ani nepozná (nebudu jmenovat). A severní, jsou teplejší, v případě teplé fronty, ale směrem do fr. brázdy, což už se zase netýká nitra. V případě studené fronty, se může někdy naopak stát, že kupř. Ostravice, ve stejné výšce, může mít o něco chladněji. Při teplé frontě, jsou naopak jižní části Beskyd o hodně studenější.
nalim :: HONZO: až půjdeš do(z) kanceláře v Kolbence na Schneekoppe okolo Bufáče, mrkni prosím na tyčku prnt.sc/26eu312 Je tam nějaký nový neodfouklý sníh? & Rok stará pozvánka do Jeseníků pro běžkaře jdem.cz/fgzef6 & lavina: nebyla by nějaká aktuální fotečka ze sjezdovky, kde se jezdí světové poháry? díky
Tom-upice :: Aby se vzpamatovali
Tom-upice :: Už by bylo na čase ,aby byl porádny blacklout,zažil jsem to v Maršově u upice asi 5 dnů,aby se zelení magoři po ce po e Evr
lac :: Dle oblačnosti, od Rožnova, mi to připomnělo západní proudění a ono se o západ nejedná. Oblačno až zataženo a občas déšť, nad 500 m srážky sněhové, postupně od severu srážky četnější a sněhové i v nižších polohách. Ojediněle možnost bouřky. K večeru od severovýchodu ustávání srážek a protrhávání oblačnosti.
Bury :: Rongic: Bylo to po půl druhé, ale úplně přesný čas nevím. Elektřina vypadla už kolem jedné, ale hřmění bylo slyšet až o půl hodiny později.
M.Z. :: Ne/trpelivost laengsfelds.blogspot.com/2022/01/20220101.html
Rongic :: Bury: v kolik hodin cca mohlo bouchnout u tech Bernartic ? detekce nic nepobrala a urcite to koupily zase vetrniky, tak bych chtel zapatrat na kamerach
Bury :: Pod Vraními horami to dnes bylo také s bouřkou a kvůli vichru jsme byli tři hodiny bez elektřiny.
HSBrdy :: neni tu nějaký odborník na Beskydy, prý tam řádí bouřka a tady o tom není žádný hlášení....
KarelMH :: :-) Předúplňkový měsíc nad Labskou: 1url.cz/TKOqz a Sněžkou: kamery.humlnet.cz/archiv.php?kamera=lucnibouda&datum=1642436811&velikost=2048
romek :: lac: u vás prý bouřky dnes co přišly z polska?, u nás teda nic, ani vločka
HONZA :: Na hřebenech dnes parádní sibérie a v závětří na loukách a v lesích konečně zase prašanové sjezdíky. Sněžka si foukla až 190km/h a i kolem Výrovky a Rozcestí jsem měřil až 130km/h... :-)
KarelMH :: Předúplňkový měsíc nad Příchovicemi.: 1url.cz/4KO2V Proměny Labské: 1url.cz/FKO2k 1url.cz/XKO2s sobota: 1url.cz/lKO2D A pohled do zelena z Kozákova: 1url.cz/nKO2j A vyfoukaný pohled od Szrenicy: 1url.cz/IKO2f Úžasný den a další prašanové nás čekají!
nalim :: pondělí - Díky Humlnetu známe na Pomezkách pohled kamery z Čela, tady je další od horní stanice vleku na Lysečinské hoře jdem.cz/fgzec4 toto je ze včerejška za hezkého počasí prnt.sc/26eqyub & právě doslova přelétla přes Krkonoše studená fronta od severu prnt.sc/26er1py a za ní se ochladilo víc jak o 4°C jdem.cz/fgzee9 ( na jak dlouho?) & aktuálně z hřebene nad Voseckou 1url.cz/XKOHa
romek :: lac, proč západ, normálně by to měl být jih kde bává méně sněhu protože odtává sluníčkem, naopak severní stráně by tom měli být lépe než strany západní nebo východní
nalim :: neděle - MZ: zdravím - nene, já jsem v poho, nemusím jako Lysaři stále na stejnej kopec, proto jsem dnes boboval trochu jinde a když objevím nějaké pěkné místo, kde jsem ještě nebyl, tak mám malé vánoce….. čekám, až trochu připadne čerstvého prašánku, už jsem ve stopách trochu přeježděnej, raději do volného terénu. Třeba skate na pláních, kde jsem dnes poklusával to je boží. Pro laca: se ptáš na stav sněhu jinde, tak si můžeš udělat obrázek z výšek 500 -700m tady jdem.cz/fgzdn6
lac :: 5 cm, nového vlhkého sněhu, jak na Horní Bečvě, tak na Bílé, což je normální, i když se mi to jeví, zase jako západ, který Beskydy neumí.
lac :: M.Z.: Jsem si vědom ... Dnes, spodek Bílé u Baeru (525 m n.m.) a nejvýznamnější sjezdovka Beskyd. První foto u mě, s pohledem na tu Kyčeru. laco12.rajce.idnes.cz/17.1._2022_H._Becva,_Kycera_od_Valaska_a_Bila,_Ski_Vitkovice_Zbojnicka
zebas :: jirka sp: ono by se to třeba za 2 hodinky trochu uklidnilo, ale riskovat to nebudu. Tak snad zítra :)
jirka sp :: :: zebas :: na boby to nevypadá, dokonce přemýšlým jestli vůbec půjdu na běžky, zatím je venku divočina
KarelMH :: :-) webkamery-krkonose.cz/kamera/20-pindlerv-mln-erlebachova-bouda Užasná meteosituce! Výhled dále přímo luxusní! 1url.cz/kKONI Labská: 1url.cz/oKONv Kozákov 744 m: 1url.cz/HKONb Pod ním sníh nyní slezl. V Polubném jdou k 30 cm :-) www.flaska.cz/kamera/kamera.jpg 5 mm při záporné teplotě v Jizerkách velmi slušné: www.pla.cz/portal/srazky/cz/PC/Mereni.aspx?id=230&oid=1
zebas :: Jirka sp tentokrat fučí i ve špindlu, to je škoda, chtěl jsem tam odpoledne vyrazit na bob se synem.
jirka sp :: :: 14.00. -0,6 c , nejvíce bylo před hodinou + 1,5 C, ýzatím napadlo 7 cm, celkem 20 cm vlhkého sněhu, vichřice, bílá tma
M. Z. :: Studena fronta uz je tady laengsfelds.blogspot.com/2022/01/20220101.html
Hurikán :: Studená fronta nese s sebou i oj. bouřky, na severním až severovýchodním pohraničí.
M.Z. :: lac: Provokaterum (den v tydnu alias classic ski) je lepe neodpovidat...
romek :: lac, byl u vás taky pěkný víkend jako u nás v sobotu a neděli dopoledne?, nějaké fotečky s popiskama nahoď, co běžky, máš a běžkuješ?
lac :: Třeštík, ale nahoře, 850 m n.m. , Zde tak Těch 830 a od této výšky leží tedy v nitru hor (krom výjimek), nejstarší sníh. laco12.rajce.idnes.cz/16.1._2022_Bumbalka,_Sukenicka,_Trestik,_Vysoka_.../1522212678
lavina :: No jo pocasi. Pul sedme rano, ja si tady stezuju na snehovou bouri v Åre (sever) a ono je zatim uzavrene pro namrazu a vichr cele jizni Svedsko. Tady uz to (zatim jen z okna videno) vypada na dobrou lyzovacku
lavina :: Nez stacila dorazit druha cast vypravy autem, prihnal se z Norska ten snehovy blazinec. Auto poslednich 500 metru od chaty zapadlo do cerstve, asi metrove zaveje. S sestiletym a pulrocnim ditetem na sedadle, vec jen pro zlost. Nastesti jsou lyznici sportovci. Asi 10 jich vylezloz boudy a nase auto v tom vichru a zavejich temer zbytek cedty odnesli. Poznamka na okraj s globalnim pocasim nesouvisejici - Skodovka ( ale jinak jsou s ni spokojeni).
lavina :: Taky si musim pro jedou postezovat na pocasi. Dnes jsme s rodinou dorazili do Åre. V pulce ledna tu mivame dvojmistne pod nulou. Letos ne. Cely minuly tyden lilo, bezkari davali na Facebook filmy jak se stopy zalily az po kotniky vodou a s bagry seprorazeli ledove spunty aby se voda mela kam valit. V patek/sobotu se pocasi urovnalo na rozumne 3 pod nulou. Vyrazili jsme. Cast rodiny auten cast vlakem. Cestou se hnala z Atlantu pres Norsko nova boure. Vlakovi cestujici dorazili v bezvetri v 15:00
lac :: Pardon, Kyčera, dole, před Radhoštěm. laco12.rajce.idnes.cz/16.1._2022_Bumbalka,_Sukenicka,_Trestik,_Vysoka_.../1522212620
lac :: Vpravo, Sůkenická a Vysoká, od včerejší Kyčery, v oparu. Protipohled, je možný, jen od rozhledny. laco12.rajce.idnes.cz/15.1._2022_Martinak,_Kycera/1522073735
Pupek :: kjásně to tu máte vytapetovaný. žer: www.youtube.com/watch?v=XYYGKCanqfA
lac :: Ještě Použiji foto Bečvy, u úpatí Vysoké. Bílá Ostravice pramení vlevo, kousek za zády. Nerad ale fotím v křoví, což se týká i takové Díženy, ke o prameniště znám. laco12.rajce.idnes.cz/9.1._2022_Valaska,_Becvice,_Hlavata,_Mezivodi/1521508021
lac :: Výhledy už nebyly. Nad Třeštíkem bývá vidět Roháče, Babihou horu a z Malé Fatry, Rozsutec a Stoh.
jn :: Teď jsem si přečetl od paní Honsové, že u nás od 25.12. trvá zimní počasí. Tak nevím, na Vysočině v 550 m jsem měl od té doby nejvíc asi 2 cm sněhu, v Peci na Hnědým vrch ve 1215 metrech bylo v pátek + 6 a kolem Kolínský boudy se střídají místa s ledem, tak 15 cm sněhu a s trávou.
lac :: Hm, nikdo nepřispívá. Odjel jsem autobusem, po 14. hodině, na Bumbálku. Prudce jsem pak sestoupil, po dlouhé době, i k prameništi rožnovské Bečvy a vystoupil zpět nahoru a na vrchol. Bílá Ostravice, pramení na úpatí Vysoké, čili nad 700 m n.m. Bečva v 940, kousek pod vrcholem. laco12.rajce.idnes.cz/16.1._2022_Bumbalka%2C_Sukenicka%2C_Trestik%2C_Vysoka_.../
a.v. :: Perla -18,7°, pos Šumavou zatím slunečno s nasouváním vysoké oblačnosti, ve stínu stále zbytky sněhu a ledu.
Dave :: Klasika, přes noc se vyjasní a mrzne a přes den když to má trochu ohřát sluníčko, tak se od západu zatáhne a mráz a šedivec drží…
M. Z. :: Zatim stale beze srazek laengsfelds.blogspot.com/2022/01/20220101.html
lac :: Bram: Vím, půjdu se projít, ale zase až tak kolem 13. hodiny. Při focení případných Tater z mobilu, bych musel zase fotografie ořezávat, ale kdoví, kde si zajdu. Pardon, pak až kdyžtak po procházce.
lac :: A když už jsem se zmínil, tím pohledem od silnice, vy vyšších výškách, s pohledem na Mečůvku, tak na mapě, je vidět malou výraznost také, i podstatně níže. Fotky to zkreslí. mapy.cz/s/hetabehote
Bram :: lac dneska je na horách mnohem zajímavější inverze s nízkou vlhkostí. Z Lysý skvělá dohlednost po ránu, na SZ jsou vidět Jeseníky ?
lac :: Ještě ten pohled dolů laco12.rajce.idnes.cz/15.1._2022_Martinak,_Kycera/1522073498 a od stejného místa silnice, nahoru u následujícího snímku. Na hromady bodů, většinou s popisky, se také málokdo podívá, tak ještě raz s jedním bodem, i včetně viditelného přítoku Čeladenky. Mečůvka a Mečová :D mapy.cz/s/kukalemago
Ivoš :: i šumavské stanice erupci zaznamenaly, je to síla: obec.sumava.eu/index.php/sumava/129-/18847
Zdeňka :: Rongic :: celá planeta to pocítila
Bury :: Rongic: Mazec. I ty satelitní snímky různě publikované jsou naprosto famózní. Obrovská síla a energie.
lac :: Já bych se ještě jednou vyjádři k Bílé Ostravici. Podle kilometráže vodohospodářské mapy jsou východněji položené potůčky, stékající ze severních svahů Čartáku, považovány za pouhé přítoky, i když jsou mnohdy o stovky metrů delší než oficiální tok Bílé Ostravice. Zde je však na rozdíl, od skoro dvojnásobně širší a vodnatější Díženy, než Mečůvky, rozdíll v tom, že se stejně jedná jen o potůčky. cs.wikipedia.org/wiki/B%C3%ADl%C3%A1_Ostravice
Rongic :: twitter.com/RongeLukas/status/1482444005933789185
lac :: Tímto pohledem, je vidět námraza, jen nad hotelem Martiňák (směr vrchol) laco12.rajce.idnes.cz/15.1._2022_Martinak,_Kycera/1522073401 , zatímco námraza, byla i níže než hotel. Tahle a následující fotografie, níže, než hotel. laco12.rajce.idnes.cz/15.1._2022_Martinak,_Kycera/1522073556
Breznik :: zajimavy konec ledna www.severe-weather.eu/global-weather/polar-vortex-january-2022-cold-usa-forecast-fa/
lavina :: Bobino, to je velmi spravny postoj. Nedej se obalamutit. Nektere listy si sice daly honosny nazev (slovo parlamentni jako by je automaticky verohodne ohodnotiloalo) ale cist, to vstavaji casto vlasy hruzou na hlave. A taktez je to s vetsinou blogu. Cist je znamena neustale zasnout nad tim, jak je lidska blbost neskonala. Clovek kouma, zda nejde o vadu mysleni pisatele na kterou by pasovala nejaka "pismenkova diagnoza". Tedy ja to radsi taky nectu, maximalne nejaky ten obrazek obcas prohlednu.
lac :: Závěrem, jen poznámka. Na Kyčeru (dnes bez viditelné Lysé), chodím jen tak 1x max 2x/rok. Z Mečových, ji přes les nevidíme, krom sjezdovky, odkud jsem ji nezachytil, neboť jsem tam jít nechtěl. Na Martiňáku, jsem změnil plány. Starý sníh tam samozřejmě je taky, ale ve zbytcích. Krom Mezivodí, platí souvislost, firn sněhu, od 830 m n.m., jak jsem psal.
lac :: Byl opar, proto jedna fotka černobílá. Mečová vlevo (929 m n.m.), Vysoká vpravo, 1024 m n.m. laco12.rajce.idnes.cz/15.1._2022_Martinak,_Kycera/1522073735
lac :: Celé album laco12.rajce.idnes.cz/15.1._2022_Martinak,_Kycera
lac :: Důkladně číst, ještě si opravím chyby, která tam budu mít. laco12.rajce.idnes.cz/15.1._2022_Martinak,_Kycera/1522073688
Bobina :: Honzík: Lepší překonat zvědavost ohledně "podsouvaných" fotek a vůbec to neotvírat. Už to tak delší dobu dělám a tak se parlamentním listům apod. vyhnu.
lac :: Předtím, než napíšu popisky k fotografiím, posílám, většinou popsanou, mapku mapy.cz/s/cefofujopo
FrantaJ :: V Krušných horách ukázková inverze - Měděnec -2.7°C a vlhkost 95% a Klínovec +1,5°C a vlhkost 7%
M.Z. :: Honziku nepsal jsem to sem a bylo to v nejakem sirsim kontextu (meho blogu). Radeji se tady venujte pocasi, napriklad snehotyci na Vrbatce a nevkladejte jinym lidem do ust sve spekulace
Honzík :: M.Z: Z Vašeho posledního příspěvku: Rusové zaútočili na ochranu svých lidí na Donbase. Věřím, že kdyby byl rok 1938, psal byste, že Hitler zaútočil na Československo na ochranu svých lidí v Sudetech. Názor Vám neberu. Jakožto jej nikdo nebral ani Hitlerovi.
M.Z. :: Poledni seflie zepredu a zezadu :) laengsfelds.blogspot.com/2022/01/20220101.html
M.Z. :: Jeste mi predcasnym odklepnutim vypadl smajlik, tedy :)
M. Z. :: FrantaJ: Ale to je prece jasne... :) ja mu taky nejdriv chtel doporucovat uvoz od pramene Dizeny nebo lesni cestu z markvartic do Dolniho Bousova a doufam tak, ze jsem neurazil nalima, on byva posledni dobou trochu precitlivelky
FrantaJ :: Jenda: Paw myslel spíš Černou horu krkonošskou :))
lac :: Paměť vrávorá, ale na Bohnice to není.
lac :: ze spod
lac :: Krom oblasti Mezivodí. Tam nad 600, nejlepší výška 630, podél, silnice, směr Hlavatá.
lac :: Jak už jsem psal dířve, hranice starého betonu 830 m n.m. Stejně ještě vypadá u mě Zavadilka na Prostřední v 478 m n.m., níže nes, pak už nic. Jdu se projít, minimálně k horní části silnice na Martiňák, vyfotit ten potok (tam potůček), ze shora. www.beskydek.cz/webcam.php
Jenda :: na Cerne hore jsem byl rano a nikdo tam nesankoval, neriskoval by v ty divocine o vyvraty natrzeny pytlik :-) Presto se tam potulovaly divne postavy 1url.cz/zKXAD Dnes se vyplatilo vyrazit drive 1url.cz/HKXAh Mizel jsem se z kancelare v 10h a to uz stoupaly opravdu davy, jak kdyz prijel na nadrazi rychlik z Phy...... dnes bude ve stope husto :-o
Paw_hk :: Díky pánové, mám to na zejtra, času dost. O sankarsky dráze vim, ale tam bysme neukočírovali mladýho, proto jen svah jebo louka.
K. :: Paw: Sáňkařská trasa mapy.cz/s/futekeveme
M. Z. :: Paw: Mozna by mohl poradit nalim ale ten tu ted asi nebude, beztak tam nahore zrovna nekde bobuje :)
Paw_hk :: Měl bych dotaz na znalce Černý hory. Kde by se aktuálně dalo na Černý hoře bobovat? Šlo by to na louce vedle Sokolský boudy?
M. Z. :: "Slehacka" na hrebenech laengsfelds.blogspot.com/2022/01/20220101.html
breznik :: lukinho : tak to co ty das zejtra na bezkach, by tady mnozi nedali ani na skutru :) respekt !
Dave Brno :: kv: Opět nádhera. Užívej si krásný podmínky. Na celé Moravě, včetně horských oblastí, to stojí za . . . nic. Už zkoumám booking :)
lac :: Nebo .... Pokud jste něco neobvyklého zpozorovali i Vy, na jiných horách, byl bych i rád, pokud by to zde bylo sděleno.
Lukinho77 :: Jedna, k.v.: díky za tipy :) plán mam ambiciózní, ale uvidím, co koleno. První den Prášily - Modrava - na Bučinu a zpět a pak spím za Ranklem, takže buď začnu tam a dojedu na Knížky a zpátky nebo to upravím dle počasí a mého stavu.
lac :: Poslední dodatek. On ten foehn, což jsem poprvé shlédl, jak jsem tam sešel, zasáhl bohužel i Podolánky. Čili se posunul blíže k jihu. Nikdy předtím, jsem ani neshlédl takové rozdíly, mezi výše položenou Bečvicí a nedalekým Mezivodím. Za normálních okolností, bývá na Bečvici, po oblevách, sněhu více, krom jara. Pravdou je, že Bečvice není natolik sevřená, ale je zkrátka až o 100 metrů výš.
majkl :: pár mazanic z posledních dnů jdem.cz/fgzc38 a ještě něco z prosince....jdem.cz/fgzc47
kv :: Jenda: na ty Pasecny to je zajímavý, fandím jim, chtělo by to stopovarek, nekde jsem videl o domaci vyrobu ale i tak dobrý
Jenda :: Lukinho77: zrovna jsem chtel psat, ze nejlepsi pozvankou do sumavske stopy jsou snimky z poslednich dnu od k.v. :) Pro doplneni info kazdy patek pripravujeme s Ivosem snehovy servis, viz odkaz nize. To se do nedele prakticky nezmeni. Prasily mely v pondeli 21cm (stejne hlasilo k.v zminene Finsterau) a v nem 29mm vody, to na slusny bezky staci. Stopy se najely i na 15cm, napr. Borovka, Stozec-NUdoli. Mimo stopu se take da, kdyz to neni vyslunena stran, dnes C.Zleby 1url.cz/lKX6V
lac :: Ještě schématický obrázek, foehnu, který zasáhl naše hory, v Krkonoších Polsko, mezi svátky. V Beskydech, bych však považoval za mezníky, rozsochy, jak už jsem psal dříve, resp. až kousek výše, za němi. Úplně jinak, se Smrkem (vršky, jako Smrčky, tam vliv nemají, to až ten les nahoře) a oteplující Šance, z druhé strany, do cca 1050 m n.m. (Sice jen mé tvrzení, dle zimních procházek v minulosti). laco12.rajce.idnes.cz/Zima_2021-2022_a_snehulaci/1521970010
kv :: z Modravy vůbec tam jezděj emani takže stopa je v 10 hodin v čudu, z Filipky nejezdí skoro nikdo
kv :: Lukinho77: nevim kde seš ubytovanej ale vzal bych to s Kvildy přes Bučinu do Finsterau, další den z Filipky přes Černohorskou nádrž na Černou horu a k pramenům tam jsou dobre podminky, navic měli na Filipce otevřenou závoru takže budou najíždět stopy
kv :: dneska bez mála 60 km klasicky, v tom azuru to ani jinak nešlo:-) za zmínku podpořenou fotodokumentací stoji prace německých rolbařů kde se podepisuje jejich preciznost stopa pripravená na víkend jak kdyby se tam melo jet MS 2022 :-) kochněte se kv83.rajce.idnes.cz/14.1.2022/
M.Z. :: Cim to, ze nejagresivnejsi utoky na laca pisi vetsinou ti nejhloupejsi mistni navstevnici ?
standa :: lac prestehuj se do Bohnic tam patris.
lac :: Pohled od Rožnova, na vrch Láz (549 m n.m.). Námraza na kopci, není moc vidět. Kopec, je přibližně o 9 metrů vyšší,než naše chalupa dole. laco12.rajce.idnes.cz/Zima_2021-2022_a_snehulaci/1521954454
lac :: M.Z.: Díky za odkaz. Bram: Byl jsem to dnes řešit v práci, čili do konce měsíce,zůstávám doma a zopakuji, čerstvý vzduch, není uzavřený prostor, s občas puštěnou klimatizací,s průvanem, včetně smradu vazeliny. V únoru, ať už to dopadne jak chce, do práce půjdu, hold, mě kdyžtak budou dávat nějakou dobu jen na předvýroby, s tím, že pokud bych neplnil, ztratil bych třeba prémie, no a do výroby to můžou jen zkoušet, tam bych pak zkazil prémie všem. Byl jsem se domluvit, u některých to takto dělají.
M. Z :: Tady jsou dostatecne podrbne informace www.idnes.cz/hradec-kralove/zpravy/bolid-meteor-kamera-video-krkonose.A220114_135420_hradec-zpravy_kvi začal zářit ve výšce 96 kilometrů nad zemí nad Beskydami v blízkosti Lysé hory. Jasnost bolidu rychle narůstala a po dobu asi dvou sekund dokonce dosahovala téměř jasnosti Měsíce v úplňku. Celou světelnou dráhu dlouhou téměř 150 kilometrů uletěl za 5,2 sekundy a pohasl ve výšce necelých 38 kilometrů při rychlosti necelých 10 km/s jižně od
Ivoš :: páteční sněhové zpravodajství ze Šumavy: obec.sumava.eu/index.php/sumava/129-/18841
M. Z. :: Docela by mne zajimaly podrobnosti o tom bolidu. Jizni Morava je od Jizerky nejmin 200 km daleko cili ten bolid byl ve jeste vysce nekolika desitek kilometru, kdyz zacal nad Pesakovnou svitit
KarelMH :: :-) ct24.ceskatelevize.cz/veda/3427910-ve-ctvrtek-nad-ceskem-vzplal-jasny-bolid-astronomove-budou-zjistovat-kam-teleso-dopadlo
Dave :: Praha dnes po opravdu dlouhé době krásné azuro…
Lukinho77 :: a.v. tak to vím, kde hledat díky :) M.Z. dobře beru na vědomí :)
a.v. :: Lukinho 77:: Stanice v Prášilech Je kousek od Hospody směrVnitrozemí do leva taková točící se ulice pořád do leva. Před koncem ulice v zahradě také na levo, moc jí vidět není, ale najít pohled k ní jde. Na proti kousek začíná náběh lesa k hoře Ždánidla. Jinak Vimperk +9°,
M.Z. :: Nemusi to byt ani s hulkou staci opticke posouzeni "snehu je v Prasilem zretelne vice/mene nez jinde po ceste" samozrejme s prihlednutim k nadmorske vysce :)
Lukinho77 :: a.v. já vím :) ale i kolem Kvild se budu pohybovat, tak aspoň vím, co čekat. M.Z. Nevím, kde přesně je stanice, ale pokusím se pro vás okolo Prášil s hůlkou nějaké náměry vyčarovat (snad). Podrobné to nebude, ale situaci by to snad vystihnout mohlo. Uvidíme.
M. Z. :: Mne by zajimala podrobna a vystizna zprava o snehu v nejblizsim i vzdalenejsim okoli Prasil :) Ktera by dokreslila informace, ktere mame z tamniho srazkomeru :)
a.v. :: Lukinho77::Popisoval jsem bídu u nás pod Šumavou a nic moc v oblasti Kvild. Blíž k hraničnímu hřebebu, kde zůstal starý sníh jer to samozřejmě lepší- ať Ti to vyjde. V pondělí by se zima měla nahoře vrátit.
Bram :: tož laco stále čekáš na super dny jako před nemocí? nenapadlo tě že možná už nepřijdou. Chápu že vycházky po kotárech jsou příjemnější než zařezávat na tři směny v továrně.
Lukinho77 :: a.v. nestraš :) zítra k vám dolů vyrážím a boty neberu. Klasické lokality (od Prášil po Bučinu) i po dnešní oblevě ještě nabídnou pěkné svezení si myslím (doufám). V neděli večer dám zprávu, jak to dopadlo, ale on mě určitě předběhně Jenda se zprávami z kanclu :)
OT :: Koukám na webky a hnus už jen Trutnov a okolí....klasika
a.v. :: Včera jsem na běžkách projížděl mezi stanicemi a jejich okolí. Odpoledne i tam začala působit trochu obleva, sníh ze smrků na slunci začal sjíždět, na loukách klopených ku slunci vlhnul a nalepoval se na běžky,Strojově najeté stopy ve sněhové pokrývce pod 20cm, bez promrzlého podkladu nic moc,, často tráva na slunci i ojedinělé báto.Po 15h ochlazování, přimrzání. Běžkařů jezdilo celkem dost - ale požitek to nebyl.Odpolední obleva to tam ještě více naruší. Perla přízemně měla -30,5°C.
a.v. :: Vimperk má nádherné dopoledne, teplota jde po ranním slabém mrazíků s jiním rychle nahoru. Včera po odpoledních 6° sníh přešel do nesouvislosti- dnes se zdá, že bude výrazně teploji, pokud nás nepohltí inverzní mlha. I přes naší docela vyšší nadmořskou výšku 635 až 800mnm, leden je většinou zatím bez sněhové pokrývky, kromě 3 dnů s 2cm.To v Krkonoších a Jizerkách těsně pod horami a v náběhu na tisícovky se nestává. Efekt fénového závětří při proudění od JZ až Z směrů je u nás výrazný.
M.Z. :: Pohled na ofoukanou Bezesnezku laengsfelds.blogspot.com/2022/01/20220101.html