HONZA :: Škrábu se nahoru z Kotelských domků a dělat po žluté v tom mokrém hlubokém sněhu první stopu je opravdu dobrý trénink. Vůbec to neodsýpá ani na skialpech.. :-)
kv :: ..no vypadá to, že púříští týden bude na horách už pěkná lyžovačka :-D ...
IMP :: JirkaUl: Díky, konečně jsem byl spokojen a mohl se kochat ;) až na ten čerstvý vítr, super.
cosinus :: T.F.: tak to byla celkem klika, být tam most původní, tak byste se zřejmě nedobrovolně koupal. Celkově cesta podél Jizerky bývá v zimě dosti zrádná a velice často ani sebelepší systémy v autě nepomohou. Spíše to bývá naopak, člověk se na ně 100% spoléhá a vypne mozek a pak se jen diví, v tom lepším případě. Tím však neříkám, že toto byl váš případ.
M.Z. :: Na Pesakovne vychazi slunce pred 20. listopadem (a pak zas v lednu) primo na spicce Bukovce ale presne v takove poloze se ho za vic, jak 12 let nepretrziteho snimani zachytit nepodarilo, pocasi a dohlednost vetsinou nepraly :) kamery.hydronet.cz/bukovec/photo/gallery/bukovec_201711240804.jpg
M.Z. :: Na Vrbatce kdosi pred nekolika dny zapichl novou snehotyc kamery.hydronet.cz/vrbata/photo/gallery/vrbata_201711240908.jpg
M.Z. :: Ranni pohled "do kraje" - stale jeste i v podhuri zasnezeneho kamery.hydronet.cz/lysa/photo/l3/gallery/201711240836_l3.jpg a pohled na opacnou stranu kamery.hydronet.cz/lysa/photo/l4/gallery/201711240836_l4.jpg ten vlajkovy smrk vzadu goo.gl/photos/7aAiwM4yzWCVk1qd6 vypada poslednich skoro 13 let, co ho sleduji porad stejne :) zadne vichrice mu neuskodili akorat trosku povyrostl a vyzdravel (pred 15 lety byly stopy po imisni kalamite jeste znatenejsi)
Howlinwolf :: Dnes opetovne mrazejk. Jirkaul: kde jsou v brdech dzbany? Ja znam dzban nad mutejovicema a dzbany mszi voticema a bystrici.
Howlinwolf :: Dnes opetovne mrazejk. Jirkaul: kde jsou v brdech dzbany? Ja znam dzban nad mutejovicema a dzbany mszi voticema a bystrici.
Howlinwolf :: Dnes opetovne mrazejk. Jirkaul: kde jsou v brdech dzbany? Ja znam dzban nad mutejovicema a dzbany mszi voticema a bystrici.
Howlinwolf :: Dnes opetovne mrazejk. Jirkaul: kde jsou v brdech dzbany? Ja znam dzban nad mutejovicema a dzbany mszi voticema a bystrici.
Howlinwolf :: Dnes opetovne mrazejk. Jirkaul: kde jsou v brdech dzbany? Ja znam dzban nad mutejovicema a dzbany mszi voticema a bystrici.
Howlinwolf :: Dnes opetovne mrazejk. Jirkaul: kde jsou v brdech dzbany? Ja znam dzban nad mutejovicema a dzbany mszi voticema a bystrici.
kv :: T.F. Olaf: na tom mostě pod hotelem Praha kdyby měli být za každou nehodu cedulky tak tím vydláždíte celou cetu do "Prahe" :-D
breznik :: cesta sumava - kralove kupodivu bez jediny mlhy
Jenda :: T.F., Olaf: diky za nazorne ukazky a upresneni kolem snehomereni v Krkonosich. Na Sumave vcera dve stanice zvladly -10st., dnes je i vyzarovani :-) slabsi, tak se podibnych hodnot nedockame. coz ale nebrani tomu, ze bude hezky. pekny den vsem :-)
Jirka Ul :: Bobina.Vypadá to na Džbány v Brdech, vzdálenost něco přes 100 km -:)IMP.Pěkný západ z Ještědu-:)-:)Jdu se mrknout jak je na tom východ. .-:)-:)
JachymB :: mám taky info - za měsíc přide Jéžišek ;o)
Olaf :: T.F.: Díky za info. To boří moji smělou myšlenkovou konstrukci :-). Vycházel jsem z toho, že se měří na Dvoračkách, u Růženčiny zahrádky a tak jsem usoudil (blbě), že ten řopík je dobrý orientační bod, je u cesty (tyče) a vícemémě nedaleko od cesty k Růženčině zahr. Pak pokračujete na Zadní Plech nebo ho máte na zpáteční cestě z Vosecké? PS: Na Lysé se měří na nějaké světlině (loučce) nebo skutečně v kosodřevině? Já si to měření přímo v kleči nedovedu dost dobře představit - ještě tak vkleče :-)
T.F. :: Olaf: No jo, pod hotelem Praha byla nalíčena past na Pražáka :-) Jinak na té Lysé je měřící profil kousek nad lanovkou. Ten řopík je již moc daleko.
Olaf :: T.F.: Neodehrálo se to shodou okolností na mostě pod hotelem Praha? :-)
T.F. :: …Už kousek před mostem začíná neviditelné náledí. Typický black eis. Bylo ještě světlo, tak se to ani nelesklo. Jedu maximálně tak 40 a ta potvora jen kope a nebrzdí... Nakonec jsem ten můstek trefil, ale bylo to o fous. Krátce na to teploměr ukázal +2, ale níže to nešlo, cestou na Mísečky šla pak teplota již nahoru. Jasně že vím, že mosty namrzají a že se v údolích drží chlad, ale toto mě fakt překvapilo, tak to sem raději píši... Už vidím reakci od C2S, zase jeden chytrej Pražák… ;-)
T.F. :: A to jsem tam málem nedojel. Jako, že o počasí něco málo vím a že jsem už něco v životě najezdil, tak takovýto taneček moje čerstvě přezuté Mondeo ještě nezažilo. Děkuji stabilizačnímu systému a snad i Krakonošovi, že to nakonec dobře dopadlo, ale zpotil jsem se více než potom na běžkách. V 16 hodin přijíždím po silnici z Rezku ke křižovatce u Vítkovic do údolí pod Mísečkami. Všude mokrá vozovka od tajícího sněhu. Jinak přesný teploměr v autě ukazuje +3 a ejhle…
T.F. :: Zdravím do této akademické debaty. Já jsem dnes k večeru zahájil běžkařskou sezónu na Mísečkách. Kvalita úpravy opravdu luxusní a sněhu opravdu dost i na jedničkové lyže. Sníh lehce přimrzal, přestože bylo ve 2 metrech několik stupňů nad nulou :-) Čersvě umanžestrováná pětka a další kratší tratě a svážnice na Medvědín. Nevím, zda poděkovat Skiareálu nebo někde jinde, třeba u trénujících sportovních oddílů… ale fakt velmi příjemné překvapení a svezení. Super úvod! Díky.
Olaf :: Jenda: Velice hodnotý experiment, pokud mohu podotknout. Sněhotyč na Lysé (Spartak Rokytnice) díky umístění v tom rohu (aby nepřekážela provozu) teď ukazuje o něco víc. Mimochodem a pro porovnání: 13.11. jsem byl večer na Lysé. Na sněhotyči (pata je v borůvčí) bylo 45 cm, nad stanicí na trávě jsem naměřil 36 cm (jedno měření), expediční měření na Lysé z 13.11. udává 34 cm. Místo, kde měří přesně neznám, ale mám podezření, že je to poblíž řopíku H3/211 jdem.cz/dmnaz5 .
breznik :: olaf : to je ono. super. dekuji
jirkaSp :: 23.30, -1 C, sníh jak beton 18 cm
Jenda :: Olaf: dik za vyhrabnuti obrazku :-) to byl tenkrat jen takovy kratky bezprostredni dukazni experiment v reakci na zdejsi diskusi. Vysledky expedicniho mereni z Lyse jsou take na webu CHMU, podobne jak Lucni 50cm vysky a kolem 100mm vodni hodnoty. Snad se na Labske nekdo neurazil :-)
Kam :: Doplňuji pár telefotek smeř Lbc - Krkonoše :) www.rajce.net/a14711194
laco1 :: Tady je nějaký aktuální snímek od Malchoru www.facebook.com/photo.php?fbid=1306150562823437&set=pcb.2106459872915336&type=3&theater
Olaf :: breznik & M.Z.: Zdravím. Jestli jsem správně porozumněl otázce, jedná se o tzv. barevnou teplotu denního světla. V DTP (desktop publishing) se často udává teplota 5500 K pro "normální" denní světlo. Tabulka na jdem.cz/dmm856 Vám to možná osvětlí (nebo zamlží :-) ).
Olaf :: Pokrač.: V souvislosti s tím bych si ctěnému publiku (Vás dva z toho samozřejmě vyjímám, to by bylo nošení dříví do lesa :-)) dovolil připomenout, že "přízemní" teplota je v důsledku vyzařování třeba na střeše v 10 metrech (známý šedivák po ránu). Post scriptum: Dnes na Lysé odhaduji cca 68 cm na sněhotyči (zhruba to odpovídá Labské, údaj už 2 dny chybí) - jdem.cz/dmm8j9 .
Olaf :: Jenda: Zdravím. O fous jste mě předběhl :-). M.Z.: K té námraze na autech si dovolím připomenout Jendův graf - měření teploty mj. na skle auta jdem.cz/dmm8d7 (už si nevzpomínám, kdo se na tom tenkrát podílel, Jenda mě třeba doplní).
M.Z. :: breznik: Tohle je navim ,asi bude prece jen nejaky rozdil v spektralnim slozeni zareni Slunce resp. absolutne cerneho telesa (ktereho se ten obrazek asi tyka)
C2S :: Bubák: proč se prostě nepodíváš na internet a nepřečteš si to?Více pro tebe udělat nemůžeme ;-)
breznik :: M.Z.v obrazku napravo je peek ve visible light pri 5.000 kelvinech. ziju v presvedceni ze to je 5.500 Kelvinu . muzu poprosit jak to je?
M.Z. :: Ano, vsechno zari (podle svych schopnosti, nam zname materialy pri obvyklych teplotach hlavne infra -zari) coz neznamena ze cesta tech zarivych paprsku a jejich dalsi odrazy apohlcovani jsou jednoduche jevy. Viz mokry snih pod mostem versus zmrzly snih vedle mostu kdyz nastane takove "vyzarovaci" jasne rano (jako dnes) apod.
Bubak :: C2S:snih NEVYZARUJE pouze ODRAZI
IMP :: Tak dnešní Ještěd stál zase za to, takhle k večeru ;-) impp.rajce.idnes.cz/Jested_k_veceru_a_zapad_slunce_23.11.2017/
C2S :: to, že je sníh "bílý", neznamená, že veškerou energii odrazí, její část taktéž absorbuje a tu později odevzdá "vyzářením" nebo -li radiací zpět do okolního prostoru - jeden z dílčích principů "vymrzání" mrazových lokalit. Fyzika není moje hobby, takže k hlubšímu pochopení doporučuji pana Google
M.Z. :: Bubak cs.wikipedia.org/wiki/Absolutn%C4%9B_%C4%8Dern%C3%A9_t%C4%9Bleso
C2S :: Bubák: pane kolego, stačí nastudovat na googlu, než začnu dělat ukvapené závěry ;-)?
Eva :: Krakonoš : Děkuji za informaci.
Bubak :: Jenda:ale,ale,neplet pojmy.Je to ODRAZENE infracervene zareni,ne VYZARUJICI.
Jenda :: Bubak: od kdy? od te doby, co je na Zemi snih snehem :-) jen se na to prislo asi az pre 2ste lety. Prakticky kazdy povrch na Zemi, vcetne snehu, vyzaruje dlouhovlnne zareni v infracervene casti spektra. Dusledkem jsou vtomto pripade treba rozdily teplot v "budce" a prizemni (na snehu), ktere tu casto diskutujeme a dokladujeme. Tedy napr. proc netaje snih, i kdyz je ve standardni vysce mereno nekolik stupnu nad nulou
Bubak :: M.Z:Nevim jaky mas vzdelani,ale snih a dalsi veci co pises NEVYZARUJE infracervene zareni.To jsi sakra prestrelil,nebo mas nejaky argument?Nehraj si prosim na vzdelance a uznej chybu.
Eva :: Nalim : Na slunicku trochu rozbredly byl sníh, ale ne tak moc jako jindy. Celou cestu v nesmekach....ale vítr stal fakt za to...:-)
ZM :: Sníh vyzařuje infračervené paprsky? No to je teda vec, ještě že nám to em zet vysvetlil. :)
M.Z. :: Bobak: Nejen snih (a vodni kapky atd.) vyzaruje infracervene paprsky. Trava, plech, drevo, asfalt, kamen, sklo ... samozrejme taky. Nemam v tomto nejake presnejsi znalosti treba nam to nejaky metorolog upresni
janek :: zas ta naše plačka enbéčko, jak se objeví tak to zde jde do kopru:-(
Bobina :: Jirka Ul: prosím, netušíš, co je to za dvojkopec na obzoru na Tvém obrázku z Milešovky - přibližně nad Košťálovem? portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/data_milesovka/20171123.0650.jpg
Bobina :: nalim: ten byl samozřejmě speciálně pro Tebe!!! Díky za odkaz na letní fotky z těch míst!!!
breznik :: Vimperk dnes maximum +15,7 - takze +17 nepadlo. nahorer na Sumave ale snih kupodivu nedostava tak zabrat... takze po nocnich primrznutich vypada ze v sobotu zustane pulmetr jako zaklad na zimu a to je velika parada protoze dalsi vyvoj uz bude ryze zimni...portal.chmi.cz/files/portal/docs/poboc/PR/grafy/2/C7BLVR01.PNG
Bubak :: M.Z:snih VYZARUJE infracervene paprsky,od kdy?
M.Z. :: Rano byva namraza (v bile budce vedle muze byt klidne +5) stejne silna na autech cernych i bilych, dokonce na tech cernych (a na pruhlednem skle) silnejsi
M.Z. :: nalim: Ten mechanismus pri jasnu a suchu je nejspis jiny. Nejde tolik o to ze by se slunecni paprsky odrazely od bileho snehu, spis ten snih vyzaruje infracervene paprsky ktere pri suchu a jasnu rychle mizi pryc do Tramtarie a nevraceji se odrazeny zpet. Ale abych pravdu rekl nevim jaky je vlastne presneji ten mechanismus. Nejakou roli tam samozrejme hraje i skupenske teplo vyparu ale to vyzarovani je tusim dulezitejsi. (U plechu aut se nic nevyparuje a je tam ten radiacni efekt i pro cerna
fotokrkonose :: Ahoj, ohlovám se za mimotematický příspěvek, potřebuji poradit. je zde nějaký solárník, řeším takový problémek tady je popsaný fotokrkonose.cz/stahuj/solary.odt Díky za info
nalim :: Evo: jak dalece byl sníh okolo Luční mokrý? Bylo tam nad 0 i v noci. Ale pokud je jasno či polojasno a suchý vzduch jako dnes, tak v místech s čistým bílým sněhem by se sluneční paprsky od něho měly odrážet a sníh tak skoro neodtává. & Bobino – už je tam jdem.cz/dmm3z7 - FrantaJ: ten Tvůj taky – má nějaké jméno - třeba ET nebo Bezdomovec? & inverzman: Poláci šturmujou, myslíš, že stihnou ještě natáhnout lano?
Petr(MB) :: La Nina: ano, tohle je jedna z věcí, kterou jsem měl na mysli. Je mi líto člověka, co si myslí, že o něco žádám admina. Dál na tyhle nesmysly reagovat nehodlám...
La Nina :: Lito muze byt akorat cloveka, co porad dokola zada admina at maze prispevky o nem. Asi tak.
FrantaJ :: nalim: tady mam taky jednoho malýho, z Fichtelbergu, ale nejde to moc poznat, protože je na něm několikacentimetrová vrstva námrazy z mlhy :) ale je tam vidět trošku ta mrkev na nose :D jardafous.rajce.idnes.cz/Mlhavy_vylet_za_prvnim_snehem_-_Krusne_hory_14.11.2017/#DSC_4201.jpg
Petr(MB) :: La Nina: nebudu ti už po miliónté vyvracet ty tvoje nesmysly. Jen ti napíšu jedno: je mi tě líto...
La Nina :: embecko tady rozjizdi zase ty jeho teorie a paranoe o tom, ze je tady jeden clovek co ho nesnasi a meni prezdivky. Embecka tady nesnasi skoro vsichni a ty chytracky blaboly s umastenou pichackou ze skodovky v teplakach uz zna kazdej :). Zase praska adminovi, ze ho vsichni nemaji radi. Ten z nej musim mit radost.
Inverzman :: Dnešní Sněžka a fotky z výstavby nové lanovky na Kopu inverzman.rajce.idnes.cz/2017-11-23,_Snezka_a_nova_lanovka_na_Kopu a tady jsou fotky ještě staré lanovky inverzman.rajce.idnes.cz/2013-02-28%2C_Pec_-_Slezska_bouda_-_Samotnia_-_Karpacz_-_lanovka_na_Kopu_-_Lucni_-_Bufet_-_Lyzarska/#DSCN2634.jpg
nalim :: Bobina: sněhuláka z Bučiny jsem si dovolil přidat do sněhulákománie. Na Sedmiskalí jsem byl v červnu, dolů k Bučině jsem kolo snesl a pokračoval na Knížecí Pláně okolo Čertovy strouhy. I když u pramene Vltavy byly zástupy lidí, tady po celou dobu jsem potkal jen dva turisty z Liberce. Odtud jdem.cz/dmm3b2 padlé stromy odvezli, nechali jen pár sněhotyčí. U nás to vypadá bez zásahu - jdem.cz/dmm2z8 Tady - mapy.cz/s/2dGqo je to kousek - mapy.cz/s/2dGrY
Petr(MB) :: aha, admin to už smazal, pak prosím i o smazání těchto dvou příspěvků...
Petr(MB) :: tady je nádherně vidět kombinace mindráku a pravidla "podle sebe soudím tebe". Anonymní zbabělec s haldou falešných přezdívek si myslí, že mám zapotřebí psát něco za za ps nebo wolfa... :-)
Eva :: krásné červánky. to je nádhera
M.Z. :: Cervanky po zapadu slunce dnes opravdu vyrazne kamery.hydronet.cz/vrbata/photo/gallery/vrbata_201711231616.jpg kamery.hydronet.cz/lysa/photo/l3/gallery/201711231616_l3.jpg kamery.hydronet.cz/lysa/photo/l2/gallery/201711231616_l2.jpg kamery.hydronet.cz/rejdice/photo/gallery/rejdice_201711231616.jpg
Eva :: ahoj. vrátila jsem se právě ze Sněžky...bylo hezky,ale ten vítr - ten stál za to :-))
Honzík :: Bubák: Díky za super odkazy :-)
Bubák :: kamery.satan.cz/kamery/zinnecker.jpg
Bubák :: 160.218.22.222/cam/bca1.jpg
Bubák :: kamery.humlnet.cz/images/webcams/kolinskabouda/webcam.jpg
Jeseniky :: Hwf: Aha, čímž jste projel. Ale pak by bylo lepší kdyby jste psal, že jsem jel Kladno-Beroun ráno kolem 7 h, a byla skoro všude mlha. A nepsat výroky Berounsko,Kladensko total mlha. Když ve skutečnosti na cca 80 % okolí Kladna a Berouna svítí slunce. A na 95% Stč svítí slunce.
name :: benzin
name :: rajcenet.cz
Howlinwolf :: Ja nekoukam na kamery ale na cestu. Takze celkem vim cim jsem projel
breznik :: vimperk uz je nad+15. padne ta +17? webcam.sumava.eu/#WebcamImagePlace:1002;1511433300
Samota :: ranní nádhera na Milešovce portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/data_milesovka/20171123.0800.jpg
Henry :: Je zajímavé, jak se v údolí Jizery drží sníh sníh na stromech ještě teď. www.hydronet.cz/content/cz/Katalog.aspx?catalog=127400185&productId=127400183
Jeseniky :: Na vysvětlenou. Na snímku NOAA jsou mlhy a nízká vyznačeny béžovo-šedě světle. A to je pomalu jen úzký pás 1-5 km kolem toku Berounky. Jinak v Stč kraji skoro nic.
Jeseniky :: Zde snímek družice NOAA ze 8:54 SEČ, je vidět že 95 % středních Čech má slunce. jdem.cz/dmmrn9
Jeseniky :: Hwf: Nerozumím Vám. Dle kamer skoro na celém Kladensku svítí slunce. A už od rána. Třeba zde :jdem.cz/dmmrp3 Navíc Ruzyně je počasím i vzdáleností víc Kladensko než centrum Prahy.
Howlinwolf :: Berounsko, kladensko total mlha, tma, prvni letosni primrazek a naprosty bezvetri. Mozna se to tim typickym chodem oblacnosti zas na noc vytaha. V prase jasno je.
M.Z. :: Vrbatka po ranu kamery.hydronet.cz/vrbata/photo/gallery/vrbata_201711230904.jpg kamery.hydronet.cz/vrbata/photo/gallery/vrbata_201711230908.jpg
Cumak :: Koukám, že na Studniční hoře spadla už menší lavina:-) Viz záběr ze Sněžky.
laco1 :: Ještě závěrem. Od Malchoru již mívá ta severní strana jistěže sněhu nejvíce. Použiji však snímek z 30.8. pro přehled laco12.rajce.idnes.cz/30.8._2017_Na_Lysou_od_h._Bezruc_.../#60.jpg
laco1 :: Ještě jeden z důvodů, proč např. Lysá hora , a to už kousek pod Malchorem, mívá podstatně méně sněhu, (platí to i pro Lukšinec)... než na jiných stranách, i v podstatně nižších výškách. Platí to však hlavně, při oblevách s deštěm ... www.webcamlive.cz/outputCache/archiv_clear__561_2017_20171123081503_934.jpg_maxSize0_squarefalse_bgColorFFFFFF_width0_height0_tagtrue_fontSize14_barHeight23.jpg
Jana :: Zdravím, byl někdy vyhlášen nejvyšší stupeň lavinového nebezpečí?
Jirka Ul :: Ještě ranní fantasie na naší nejvyšší portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/data_snezka/20171123.0710.jpg
Jirka Ul :: Bobina.Moc pěkná akce na Šumavě,díy..-:)-:)a.v.Ano,dneska by to šlo portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/data_milesovka/20171123.0650.jpg
Jeseniky :: K terminu 8:00 je Na Ruzyni už "pouze" polojasno, ale jde o 3/8 vysoké (Cs), 1/8 střední(As). Takže paráda, dneska jsem tu deku v Praze a okolí čekal, a jak vidno už nemá šanci.
a.v. :: Teď po ránu dohlednost z Vitkáče na Alpy je velmi solidní webcam.sumava.eu/#WebcamImagePlace:123002;1511419800
laco1 :: portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/data_lysa_hora2/20171123.0750.jpg
Jeseniky :: Hwf: Jaká deka? V Praze i okolí je skoro jasno,slunce svítí (i Ruzyň). portal.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/ceska-republika/stanice/profesionalni-stanice/prehled-stanic/praha-ruzyne
laco1 :: U Bumbálky je i www.sukenicka.cz/webkamera/
laco1 :: Jeseníky: Já mám -1°C laco12.rajce.idnes.cz/Od_30.10._2017/#23.11.2017.jpg , myslím, že chladněji bude i uvnitř Beskyd na horách. Bumbálka (Masarykova chata) www.masarykovachata.cz/kamera/
Howlinwolf :: Otazka je oc se ochladi. Dnes to v ty dece z nuly tezko nad +5 vyleze, vcerejsi ukazka hezkyho dne byla jednodenni.
Jeseniky :: Honzík: V Praze sice ve 2 m +1-2st., ale na zemi je dost silná jinovatka. Tak dle předpovědi všech modelů ochlazení přijde naopak o něco dřív než se čekalo v pondělí - přijde už v sobotu navečer. Původně se čekalo asi o 12 h později. jdem.cz/dmmqe8
Honzík :: Jeseníky: Ono ani Luční bouda v 1400 m nemá úplně chládek, je tam přes 4°C, zatímco ve Vršovicích v Praze lidé škrábají auta od jinovatky
kv :: Bobina: pěkný foto, stopa rysa jak vyšitá :-) ...
Jeseniky :: Na Javorovém vrchu - 930 m v Beskydech je fén jako prase, teď v 7:00 ráno je tam skoro +10st.! jdem.cz/dmmp56
a.v. :: Bobina::Hezky zdokumentovaná projížďka a procházka zasněženým terenem kolem Bučiny.
Bobina :: Jenda: z pochvaly mám velkou radost :-), korunkový řez je teda pěkná blbost, vypadá strašně nepřirozeně. Děkuji za vysvětlení a za opravu místopisu!!! Stále je co se učit :-)
Jenda :: Bobina: moc pekny report, diky. vyber trasy i pocasi vyslo. na parezech tzv. korunkovy rez, ma napodobit (vizuelne i funkcne) prirozeny zlom stromu :-) zde jdem.cz/dmmdp8 zleva Boubin s Bazumskym hrbetem, vice vpravo vykukuje Bobik s Jedlovou horou, vpravo v dali Klet a Chlum, upredu Polecky atd. ale Svetla hora je vlevo mimo zaber. Stopy sparkate na hrebenu (zaznamenal jsem i na Trojmezne) znaci, ze se v nejblizsich dnes zima nejspise jeste nahore nechysta. Uvidime pristi tyden :-)
Krakonoš :: Eva :obřak je zavřenej www.krnap.cz/omezeni-na-cestach/
C2S :: Bobina: krásný, to potěší ;-)
Bobina :: Pár dnešních obrázků z kontroly stavu sněhu na Šumavě bobbi.rajce.idnes.cz/Sumava_na_Bucinu_na_kole%2C_dal_na_sneznicich_22.11.2017/
Filip :: Bylo pěkně, ale dělat tady z toho nějakou úžasnou věc nebudu. Nejedná se o nic mimořádného a řeči typu užijme si poslední teplé slunečné dny jak by smetl, jako kdyby byly navždy poslední...
jbc :: Zdeněk : upřímně jsem se vykašlal před časem na srážkoměr, protože při tý vlhkosti a teplotě úplně neodpovídá skutečnýmu stavu v přírodě okolo mě, samozřejmě chápu, že to je špatně, ale ta realita je prostě jiná a dovolím si tvrdit, že horší, než údaj srážkoměrný stanice, holt podzim míchanej se zimou, ale divně......
Henry :: Tak doufám že to v noci na hřebenech trochu přimrzne aby se dalo v dalších dnech jít na klasické ski. Dovolená začíná:-)
Bobina :: Hlásím přibližně 40 cm mokrého sněhu na Siebensteinkopf (1263m) nad Bučinou. Fotky dodám.
Zdeněk :: jbc: tady to samé, ale já myslel, že si tu všichni stěžují na sucho?! - dlohodobě. Teď vážně, v N. Pace máme letos 948 mm srážek a pokud budou do konce roku alespoň průměrné, dáme metr. což u nás nepamatuji (vloni to bylo 550 mm celkem = hodně podprůměr)
jbc :: IMP : dnes opět klasika až do večera, pak se to probralo a teď svítí hvězdičky, sníh je v podstatě pryč a o to víc mokro, kaluže a bahno všude, co už......
Eva :: Rescue: :-))) to ti věřím
Rescue :: Eva. mám jednu paní vyfocenou fakt v lodičkách!!!
Eva :: Rescue: Tak to se nedivím:-))) ty otrhané kolena to je jejich standard :-) v tom opravdu vynikají. to se divím , že neměly lodičky....
Eva :: Rescue: díky , ty si beru vždy :-)
Rescue :: Eva: vem si nesmeky aspoň po řetězech uklouzáno!!
Rescue :: Eva: plobotky bez rukavic a kolena votrhaný a bez kulichu! Na to jak bylo v sobotu větrno tak trochu hazard!! Ale jejích boj!
Eva :: Zítra jedu určitě :-) má být relativně vlídně .....
Eva :: Rescue: co jsi viděl? jak šly holčiny v lodičkách? to by nebylo poprvé :-) to mě vždy dovedou k úžasu §
Rescue :: Eva: můžeš jít Obřákem vždy si situaci musíš v hlavě srovnat. To co jsem vyděl v sobotu na Sněžce od Polských turistu tak mně opravdu hlava nebrala!!
Eva :: Viktor a Jana : díky . půjdu přes Luční :-)
Jenda :: Olaf: zdravim a diky za snahu,snad bude pochopeno a dostavi se i vysledek :-) Jde celkove o to udavat relevantni informace a ne hazet cisly do vetru, jak tu obcasne sledujeme, coz trosku degraduje dlouhodobou cinost a snahu provozovatelu stanic, kamer, mereni... JirkaUl: dnes se ty zapady opravdu povedly, konkretne ty Alpy z Vitkace breznikovo kamerou, s Dachsteinem,Watzmanem.. sumavaeu.humlnet.cz/preview/201711/original/vitkuvkamenalpy/f201711221520.jpg letos jich s podzimem tolik nebylo
ViktorHS :: :Eva:..ehm, aniž bych chtěl jakkoliv zlehčovat Tvé zkušenosti +kondici,tak bych si v dobrém dovolil cestu Obřákem v jednom neabsolvovat..
honzík550 :: počasí se lepší, Vondráček taky jasně zvolen, blýská se na lepší časy
Jirka Ul :: FrantaJ.Koukám na tyhle mapky portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ov/aladin/results/ala.html#RH2m,veind? Stran dohlednosti dost zajímavé..-:)-:)
Petr :: Sorry chyba v www prohlížeči :)
Petr :: Dobrý den, proč nejdou zobrazit fotky ve vetším rozlišení než 640x480 ? je to velká škoda :(
Jana :: to bych nedoporučovala ten není schudný ani za deště v létě
Jirka Ul :: Jenda.Na Bučině po západu solidně až k Alpám 1url.cz/Jt0a4 No uvidim v pátek,co vůbec uvidim..-:)-:)
Jirka Ul :: FrantaJ.Tady to taky neni špatný,rychlocvak z okna 1url.cz/wt0aT nebo pohledem zdejší kamerky ČHMÚ 1url.cz/Rt0aj ,moc pěkné ukončení dne..-:)
Eva :: Krásný západ slunce na Sněžce byl. nevíte někdo náhodou jestli se dá jít Obřákem?
FrantaJ :: Jirka Ul: koukam na to :)
M.Z. :: Zapad slunce na Snezce humlneti kamerou Studnicne photos.app.goo.gl/o088IjPYf8BvLL673 photos.app.goo.gl/z0t95HIB4rGxcfW73 photos.app.goo.gl/YZ02nUjuof6cTr2R2 na Vrbatce ale kupodivu ani na Lucni boude se husta mlha nerozpustila
Jirka Ul :: To jsou barvičky portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/kam/data_snezka/20171122.1605.jpg
Honza :: děkuju
ACS :: Honza: lanovka na Žalý byla v provozu myslím jen do konce září, pak měla být revize, většinou je asi pak v provozu, až se začátkem zimní sezony, podle mě je mimo provoz, ale nechci kecat.
Honza :: ahoj,nevíte jestli funguje třeba o víkendech lanovka na Žalý,myslím pro pěší.
Jirka Ul :: Pane jo,tady to dneska zase jede,z východu,ale i ze západu,člověk by řek,že je snad někde mezi tim..-:)D-:)-:)M.Z.Stran měření na Lomnickém štítě,to zde Viktor z Jizerky již psal,jak že to tam maj vyštelovaný...-:)Jinak tady na sz poměrně solidní den,po tom včerejším hnusu,přímo balzám na duši..
Ps :: Mnichov Vídeň Bratislava +16 to ujde já si dám salatek ze zahrádky mrazy stále v nedohlednu tak bude pravděpodobně i na štědrý den
Howlinwolf :: Jojo. Super den. Slunecno a atakuje to +11. Jen tak dal:-). Horsky mlhy nebrat:-o)
M.H. :: www.fotokrkonose.cz/krkonose/krkonosska_pohadka.php
st :: velice zajímavé je že když je nad nulou tak to taje, s touto informací lze pracovat:-)
Olaf :: Honzík: Květnovou diskusi jsem připomněl, protože tu neustále opakujete (což mě trošku irituje), jak optimálně je umístěna sněhotyč na Labské. Z pohledu měření sněhové pokrývky v dané lokalitě NENÍ. Post scriptum: Zdalipak jste se za Jirkou stavil? Přeji Vám i ostatním diskutujícím hezký den. Omlouvat se mi vážně nemusíte.
Olaf :: Honzík: Doufám, že už jste trochu vychladl. Pointa celého vtipu spočívá v tom, že Vy jste 13.5. těch 50 cm sice SPRÁVNĚ odečetl, ale na NESPRÁVNÉ sněhotyči. To Vám Jirka z Labské/Luční vytkl a já jsem ho pouze citoval. Mimochodem, ČHMÚ 13.5. hlásil na Labské 20 cm, na Luční 0 - viz jdem.cz/dmk2f6 . Část mnou zmíněné diskuse pro osvěžení paměti viz jdem.cz/dmk2h9 . To, že "kvůli hulvátům podobného typu sem Jirka z Labské/Luční přestal úplně přispívat", nemohu potvrdit ani vyvrátit.
M.Z. :: Nad Breznikem na hrebeni zacina, zda se mi, tat snih nafoukany do srazkomeru hydro.chmi.cz/hpps/hpps_act_rain.php?tday_offset=&day_offset=&fkraj=&fpob=&fucpov=
Ps :: Když vidím na horách ty srajdy tak jen dobře že tady nic nepadalo. Silnice oschly +9,2 jde se na kolo
C2S :: Kai: Richtig ;-), du muss bisschen Geduld haben, Reparatur ist im Plan.
laco1 :: Od kolegy, nad 500 m n.m. laco12.rajce.idnes.cz/Od_30.10._2017/#22.11.2017.jpg , porovnání, dříve bez sněhu laco12.rajce.idnes.cz/Od_30.10._2017/#22.11.2017fbfocenodve.jpg , budeli čas, zašel bych aspoň na Zadní Mečovou.
st :: kam se kouknu tak mitrofanov, M.Z. a další rusofilové, vůbec si nepřipadám jako v sudetech
jaris :: portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/ov/aladin/results/public/mapy/data/2017112200/T2m_public_60.png tak si asi naposledy uzijem pekne jarni pocasicko :-)
IMP :: Asi si taky pořídím snehotyc na zahradu, když to tak tady čtu a s rusakama a politikou jděte k šípku, to sem nepatří a jen otravuje!
IMP :: jbc: Opět počasí ,,nezklamalo'' tenhle hnus tu snad bude opruzovat do Vánoc...v tomhle se venku toho opravdu moc dělat nedá...
Jenda :: M.Z.: slo o srazky, kdyz nad nami byl "mrak", byly opravdu dosti lokalni a aktivita Cs v pude to dle mereni celkem verne kopiruje, viz treba clanek o tehdejsim pocasi. jdem.cz/dmkx48 dalsi vec je pak potravni retezec, migrace konzumentu cesia v miste spadu a dusledek te merene aktivity u prasat. Emil: jak bylo v Jesenikach? :-)
M.Z. :: jenda: S temi divocaky a Cernobylem je to zajimave. Skora ze ty srazky v kvetnu/cervnu 1986 na Sumave byly spis jen mistni, takze mapa radikoaktivniho zamoreni prasat zrejme nijak vyrazne nekoreluje s mapou prumernych rocnich srazek tamtez. Nebo to je tak ze napr. na Prasilsku je to zamoreni prasat nejvetsi?
EMIL :: ???? : SORRY :-/ a všem normálním pěkný den :-)
M.Z. :: cosinus: On ten "svar proruskych versus proevropskych hodnot" nas provazi celymi dejinami minuleho stoleti, nejen v roce 1968 www.fronta.cz/plakat/zachvati-li-te-zahynes ;)
EMIL :: ???? : . . . tady to zas jede jako když má někdo IQ tyče :-) Chtěl jsem se podělit o cestovně sněhovém přehledu při cestě přes Jeseníky ale nějak mě to přešlo. Dohady o sněhotyči a politice mě neberou :-/
Jenda :: breznik: bylo mysleno ve vztahu k nasemu propracovanemu systemu vcasneho varovani a predbezne opatrnosti, ze na to nemaji vliv sireni (je jedno odkud) ruznych zprav poplasnych, podvodnych.....kterymi se ucelove strasi lidi (celkem to funguje, viz volby, nebo unorovej jod), nebo naopak zamlcovani. S temi divocaky to myslim bylo vysvetleno jasne. Hreben Sumavy oblevu pocitil zatim jen mirne, nize je pokles snehu znatelnejsi jdem.cz/dmkxa6
cosinus :: Rongic, omlouvám se, ale prostě musím, když už se z tohoto parádního webu bohužel pomalu stává agitační proruský web hlavně díky jednomu nedoceněnému docentovi, tak jeden článek do pranice www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/2310328-cesi-meli-byt-vdecni-za-rok-1968-uvedla-ruska-televize-prekrucujete-minulost-kontroval
M.Z. :: Puda je vsude napita a rozcvachtana, takz staci i nevelky dest a reky opet stoupaji. Kamenice v Navarove ma pres 10 kubiku/sec kamery.hydronet.cz/navarov/photo_cam2/gallery/navarov-2_201711220836.jpg Jizera v Bode uz skoro 50 a je to hlavne voda z podhuri. Napr. Oleska ma 11 kubiku/sec www.pla.cz/portal/sap/cz/PC/Mereni.aspx?id=32&oid=1
M.Z. :: Honzik: Mirne te se prosim ve svych vyjadrenich, umet precist udaje na tyci to neni zas tak velky intelektualni vykon. Umet to relevantne porovnat v udaji jinych dnu a stavem krajiny kolem - to uz je narocnejsi :)
Honzík :: Olaf: Kvůli hulvátům podobného typu sem Jirka z Labské/Luční přestal úplně přispívat, protože už jej nebavilo všem trotlům vysvětlovat, že výšku sněhu, co nám zde denně exkluzivně udával, si nevycucal z prstu, ale seriózně změřil.
Honzík :: Olaf: |Asi vám to přijde divné, ale mám i jiné starosti, než imr vére civět do diskuse na humlnet. Váš projev nelze brát jako přidání zajímavého projevu, ale jako projev hulvátství. Tu sněhotyč jsem vyfotil proto, protože mnozí zpochybňovali, proč 13. května hlásí ČHMÚ na Labské boudě 50cm. Tak jsem to ráčel názorně vyfotit. Kdybyste nebyl hulvát, tak byste zvednul zadek a vyfotil nám místo, z kterého se sníh na Labské odečítá.
Alda :: www.weatheronline.cz/weather/maps/city?LANG=cz&CEL=C&SI=kph&MAPS=over&CONT=euro&LAND=PL&REGION=0001&WMO=12510&UP=0&R=0&LEVEL=140&NOREGION=1
ViktorHS :: ..od včerejška trvající deštík už viditelnější zvednu Jizerku i Jizerou. .voda se platí do zbývajícího sněhu /Pozdrav z hřebenů/+2/☁
Kai :: Die Temperatur auf der Snezka ist immer 0.0 °C. Da muss etwas defekt sein.
Kuk :: M.Z: ty jsi hroznej Jaryn,nejhraj si na.silenyho vzdelance.uz je to trapny ty tvy odborny prednasky.
Jarek :: M.Z: tomu ver,ze Milos vyhraje v prvnim kole,nema soupere,takze je to fajn.Kdo jiny by tam mel byt?priblblo Horacek,Topan
Olaf :: Letos v květnu ...
Olaf :: Honzík (Jenda, M.Z. ...): Loni v květnu jsme tu víceméně v shodné sestavě (jen Jirka Labská resp. Luční se zatím nezapojil) na stejné téma diskutovali (měření sněhu na Labské, Luční etc.) a Vy tu opět s úporností idiota (s prominutím) opět opakujete stejné nesmysly o umístění sněhotyče na Labské.
Olaf :: Honzík (Jenda, M.Z. ...): K Vašemu snímku fireandice.rajce.idnes.cz/Labska_bouda_13.kvetna_2017/#P5130909.jpg z níže odkazovaného alba tu mám jednu reakci z loňska, konkrétně z 16.5.2017 11:44: "Jirka z Luční :: Honzík... milý pane... minimálně 100x jsem vysvětloval zde na těchto stránkách, že výška sněhové pokrývky na Labské se NEMERI na sněhotyči, kterou jste ráčil aktivisticky vyfotit.. Vše je marné... marné... marné.. slovy klasika. Stavte se na Luční boudě a já Vám to vysvětlím ..."
breznik :: jenda : rusaci at si mlcej ? a co ty lidi na sibiri, dyt se vubec nevi co se tam stalo. uvedomme si kde je cernobyl a evorpa, a kde je sibri a evropa....oc jde ale asi primarne ze v roce 2017 zametat stopy pod koberec...nevim nevim:)
JJ :: Kazdopadne je skoda se zde zabyvat ruskou a protiruskou propagandou na super diskusi o pocasi, Krkonosich atd.
breznik :: M.Z. cisla u divocaku neznam, jen mi to upoutalo, protoze to je "náš rajon". puvod radiace netusim - klidne to mohl bejt jeste cernobyl ale tim jdeme do spekulaci... uprime mne zajima z ceho to ted na sibiri je - pokud bylo namereno jen Ruthenium a nikoli Cesium 134,137, zadnej I 131..."very very unlikely" www.cbc.ca/news/technology/ruthenium-106-isotope-1.4412207
Jenda :: zatim co vim, byla radioaktivita divocaku spojena vyhradne s vnitrni kontaminaci (u jine zvere nikoliv a zadna), cili poziranim predevsim jelenky v oblastech kde doslo k mokre depozici z Cernobylu. Co to je obri radioaktivita? na Volarsku to treba resime a nezaznamenal jsem nic zavazneho. Rusaci at si mlcej, je jina doba, jsme svepravny stat a mame spusty prostredku pro detekci, opravdu nechapu ty zpravy. Sorry
JJ :: Ruskem financovany weby parlamentnilisty.cz apod., chytry clovek si najde od kazdeho neco, ale chytrych lidi je v kazdem narode tak 20, mozna 25 procent lidi.
JJ :: M.Z. ono je ale i spoustu proruske hysterie - viz rusky agenti Zeman, Klaus, Klaus mladsi atd.
M.Z. :: Co to je ta "obri " radioaktivita prasat. (Zde mozna jde jeste o dusledek cernobylu.) V Jachymove byly a sjou lazne kde se leci vodou s "obri" radioaktivitou. Kdovi zda veprovy gules z tech prasat by taky nebyl blahodarnejsi pro stravniky nez gulas obycejnym z neradioakticnich domacich prasat :)
breznik :: jenda : mrkni na smajliky. jinac minulou stredu jsem na SUJB delal cerfifikat kuli intraoralnim rentgenum telerentgenu i cetecku co mam...mimochodem z zatim neznamych duvodu je na volarsku a vimperksku obri radioaktivita divokejjch prasat / to je informace tyden stara / nespojuji s touhle kauzou / nicmene je desivy ze rusaci mlci uplne stejne jako v roce 1986 kde to z nich lezlo jako z chlupaty deky pod tlakem puvodne ze skandinavie atd atd.
Jenda :: jen pro doplneni si informaci k ucelovym a neserioznim poplasnym zpravam, byt to sem uplne nepatri: www.suro.cz/cz/publikace/aktuality/informace-k-ru-106-v-ovzdusi
Jenda :: breznik: neblneme z ucelovych informaci, dnes je jina doba. S tema houbama je to doufam sranda (mistni sarlatan wolf je sice odepsal uz pred 4 roky nadobro, i pro podkrkonosi, ale kdo ho bral vazne :-) Mame ( i v dusledku zkusenosti Cernobylu) seriozni/dukladne mereni po cele republice, detektoru na aktivitu vsude jak v Jizerkach srazkomeru.... Myslime si, ze by zvyseni radiacni aktivity uniklo pristrojum, pozornosti odpovednych, natoz treba aktivistu pro leccos?
breznik :: M.Z. nevyhrajete v 1-nim a tipuju ze ani ve 2-hym, ikdyz prace KGB, teda nove FSB je hodně promakana a je fakt ze to delate pomerne sofistikovane. Cesi a moravani ale vezmou rozum do hrsti - a protoze konci rok na "osmicku" tak po letech 1918 1948 1968 a rocnim zpozdeni 1989 bude dalsi v rade 2018 :)
breznik :: M.Z. Jenda : v 1986 se zatajovaly celymu svetu udaje a postupne se vse odkryvalo. jaktoze se v listopadu dozvidame o 1.000x zvetsene radiaci izotopu 106 tusim ruthenia po dvou mesicich? Ale tak aspon vime proc rostlo na podzim tolik hub :) jinac breznik-hreben dnes v maximu 66cm takze jsme s vojtou s 70 cislama nebyly daleko. a dalsi krasna meteo situace je pred nama. v Posumavi - uvidime kde, husinec? vimperk? bude ve fenu tMax okolo 17°C
Jenda :: MZ: presne, mozna by pomohlo, kdyby u pravidelnych zprav o pocasi byla i zprava o radiacni situaci v CR, uvedomit si jednotky, ubylo by zbytecne histerie a cilene poplasnych zrav. Odkud vitr vane ? :-) Podivejme se na davky rocniho prikonu z prostredi, z bytovych jednotek, vysetreni z rentgenu... a na udaje z mereni site "monras". Podobne uz tu bylo v unoru, odkud vitr vane? Je to jen na gramotnosti uzivatele prijmout relevantni informace ;-)
M.Z. :: Me ta protiruska hysterie dnesniho tisku prijde proste smesna. (A verim, ze vyhrajeme uz v 1. kole :)
M.Z. :: Cernobyl? Spis mikroCernobyl nebo jeste lepe nanoCernobyl . U katastrofixckych zprav je dobre divat se na rad uvadenych (nebo tedy spisneuvadenych, aby ta zprava nalezite "zaujala") cisel. Zda bylo obetri milion osob ci jena miliontina osoby apod.
breznik :: druhej cernobyl? m.novinky.cz/articleDetails?aId=455471&sznu=mXDJ5vduhj2BVcpz
M.Z. :: C2S: Muze byt, ale mam pocit ze v onech davnych letech byvaly v kazdodennim prehledu snehu CHMU (byla to takova vyveska u divadla Semafor a sloupek v Rudem Pravu, pred vikendem nekdy i v ostatnich novinach :) bezne udavany udaje pouze ze Souse. Plus Vrbatka (pozdeji Labska) a Lucni bouda. Obcas se taky (ne nami z Jizerek, ale cizimi osobami a to i z tzv. odbornych zdroju :) zamenuje Bedrichov u Spindlu s liberecko/jabloneckym Bedrichovem . Napriklad v odkazech na protektoratni pocasi
C2S :: M.Z.: já myslím, že i Bedřichov stojí pořád stejně
M.Z. :: Flames; Chopok - to je stejny problem. Za meho mladi tam typicky hlasili 270 cm :) a ted sotva polovicku. Ted je to realnejsi - ale zas mizi ta moznost srovnani. O mereni snehu na Lomnicaku je lepsi spis jen zertovat. Naopak Skalnate pleso miovalo vzdy zalostne malo. Jedina me znama duveryhodna stanice na ceskych severnich horach je Desna Sous, tam udeje uvadene dnez ma smysl porovnavat s udali pred mnoha desetiletimi....
Flames :: Je opravdu škoda,jak píše M.Z. s tím šachováním a změnami míst měření na hřebenech.Když nahlížím do občasných zápisků ze záznamů měření z první půle 80.let to byly souboje Labská vs.Luční...velmi vyrovnané,odpovídající hřebenům severních hor.Ostatní stanice zřetelné zaostávající většinou.Jen Chopok a Lomnický štít s vyššími hodnotami.Ono to měření na Lomnickém š. by také bylo zajímavé vidět,stejně jako 3 metry na vrcholu Zugspitze??
M.Z. :: Henry: chceme li porozumet (slozitejsimu) chovani vzduchu vlhkeho, musime si nejprve ujasnit chovani sucheho vzduchu. Tam je klicovym pojmem "potencialni teplota" - ktera v lete byva konstantni ve vertikalnim profilu. Zatimco v zime se jev, kdy potencialni teplota (ne obycejna teplota, jak chybne ci zmatene pisi vlastivedne i nektere radoby "odborne" texty) stoupa s vyskou, nazyba "inverzi" Pokud potencialni (a take skutecna) teplota skace skokem rika se tomu inversni rozhrani
Henry :: M.Z.:Děkuji za zajímavou přednášku, člověk ani nemusí na VŠ, stačí mu Humlnet. :) Já jsem si tedy myslel, že se tady bavíme o zimě a dešti/sněžení, nikoli o suchém vzduchu v létě. Jinak myslím, že trutnovak to již tuto problematiku objasnil dostatečně. :)
M.Z. :: Cimz zesmesnite udaje let predchazejicich... Pak konecne dostanete rozum a date tu tyc zpet na polohu podobnou te pred 20 lety... a mate radost, ze par let si ta mereni konecne vzajemne odpovidaji. Co na tom, ze meri neumerne mnoho i na pomery sirsiho okli Labske boudy...
M.Z. :: Honzik: S tim vybiranim "cim dal lepsiho mista" pro mereni je to prave nejvetsi pruser. Nekde merite 40 let (treba na Vrbatce) pottom najdete "lepsi" misto (na nove Labske boude) cimz hazite tech minulych 40 let do kose. Potom (na te Labske boude) parkrat zaexperimentujete s "jeste vhiodbnejsim" mistem pro tyc - cimz hazite do kose ptredchozi mereni z Labske boudy . Pak tu tyc nejakym nedopatrenim (ci kvuli nedomyuslenemu priooazku shora) date na vyfoukanejsi misto (roku cca 2013) cimz zesmesni
jbc :: Jbc 600 m od poledne naprostý očisteč, mrholení, déšť nebo slejvák, kdo si co vybere, ráno 5-8 cm sněhu, výš i víc, nyní na venkovní aktivity nula, 3/4 h venku se psem hotovson já i pes, vody jak u blbejch....
M.Z. :: Cili jeste jednou: Pokud pritomnost vodni pary nehraje vyznamou roli (mraky nejsou moc huste a neprsi) a pokud "potencialni teplota" se nemeni s vyskou (typicky stav v lete, kdy nebyvaji vyskove inverse) tak teplota na kazdych 100 metru klesa zhruba o 1 stupen NE o 0.65 stupnu jak chybne pisi ty vlastivedne "odborne" se tvarici encyklopedie
M.Z. :: takze, pokud chce nekdo aktivne zasahovat na foru o fotbalu musi vedet, co to je ofsajd. Podobne zajemce o pocasi by mel vedet cemu se rika adiabaticky proces a jak jeho chovani komplikuje pritomnost vodni pary. Samotna barometricka formule pro suchy vzduch j je v Landau Lifsicovi Hydrodynamika (600 stran) nekde na strane 23 dole :)
M.Z. :: Henry; Je otazkou, co minite "odbornou literaturou" Citujete udaje z vlastivednych ucebnic ale ona to je fyzika pripadne odborna meteorologie. Ne klimatologie. Klimastologove porad prumeruji a obed "polevka, svickova, pivo, jablecny zavin + kafe" "odborne" zkoumaji zpusobem, ze vsechno sleji do jednoho hrnce a popisuji slozeni vysledne smesi....
nalim :: anonce č.2 - právě běží na CT24 - podívejte se do oka hurikánu!
nalim :: Tady je umístění latě jistě v pořádku – jdem.cz/dmkcj8 vítr jako na Luční, Labské, Lysé …… neškodí a odečty nezkresluje & 21.11.2017 Schneeman von Nollendorf jdem.cz/dmkc87 od Jirky UL
breznik :: trend vypada pro zimofily dobre. zitrav noci bude jasno primrzne to.. by mohl bejt super zaklad na zimu...old.wetterzentrale.de/pics/MS_1449_ens.png
trutnovak :: nalim: sobota bude ještě v plusových číslech, ale neděle vypadá nadějně.. záleží jak moc dostane zabrat sníh ve spodních partiích hor
Petr(MB) :: Dvoračky po "úklidu" jdem.cz/dmfy99
nalim :: jel jsem tam i dolů přes Pardubky, tak nevím. Pokud to bude projetý, tak se to bude bořit, snad jedině ve čtvrtek a v pátek pokud se vyjasní, to bude zmrzlé. Až otevřou lanovku Hoffmannky, bude to tutovka. Můj tip: sobota, neděle
trutnovak :: nalim: paráda, kéž by to vydrželo, zrovma jsem si dneska říkal, jestli by to šlo z Hoffmanek nahoru bruslením, netušíš jestli utáhli rolbou i silnici?
nalim :: Dnes ve 20 hodin na ČT 24 v 90ce bude uvádět Michal Kubal pořad o moderních technologiích používaných v televizích. Údajně (velká) část by se měla věnovat POČASÍ – mohlo by to být věru zajímavé…..
honza z letňan :: nalim: díky za pěkné fotky míst, které mám opravdu a ze srdce rád.
nalim :: Chtěl jsem dnes zkusit první moje letošní běžky na pěkným sněhu, dopoledne by to mohlo vyjít. Budíček v 8, kontrola webek a teploty, v 9 sedám do auta a v 9:10 parkuji ve Svobodě. Většinou jedu na kopec v husté mlze, ale v čerstvým prašánku si to docela užívám, hlavně pak nahoře v upravených stopách. U vysílače na tyči odečet 54 cm ( mimo dosah sněžných děl). Trochu více na mazanicích jdem.cz/dmj972
honzík550 :: Honzík: trocha klidu jsi z těch zásypů vyplašenej jak embéčko:-)
majkl :: Rokytnice u mě 15-20cm těžký břečky, na rynku skoro nic a u Kroupů 1cm a v Jablonečku zeleno
Jenda :: Honzik: diky za nazorne snimky, vyber mista byl jiste omezen dostupnosti, elektrinou apod. jak to u obdobnych stanic byva, reprezentativnost pak nutne neni casto to nejpodstatnejsi. Alda: nejen z Jizerek, i z Krkonos poskytuji mereni zajimave vysledky, uz zitra snad na webu z vice profilu
Alda :: a Krkonoš tam mĕři na vice místech
Honzík :: radar stále mimo. Z balíků srážek přes JZ Čech nic na zem nepadá a z radarového nic jsou v Krkonoších docela slušný úhrny..
Alda :: To je lepši sledovat Sněhové zpravodajství z Jizerských hor - měřeno pracovníky OAH
Honzík :: Jenda: Bylo to myšleno tak, že místo, kde bude sněhotyč na Labské, se vybíralo poměrně dlouho a že to umístění je v optimu, omezeném danými podmínkami místa. Troufám si tvrdit, že aby se furt dalo mluvit o měřící stanici Labská bouda, lepší místo pro měření není. Na jaře jsem sám viděl, že to místo je navrženo tak, aby odpovídalo sněhovým podmínkám v okolním terénu fireandice.rajce.idnes.cz/Labska_bouda_13.kvetna_2017/
Jenda :: Honzik: pardon, ale to z vaseho prispevku nebylo zrejme, ze jste trovna na Labske :-) Ono ani s Labskou nepanuje, krome nekolika maximalistu, vseobecna spokojenost. Ale ta se na hrebenech takovych hor da ocekavat opravdu jen malokde. Kazdopadne tvrdit, ze snehotyce zde jsou umisteny maximalne spravne, je prinejmensim dosti odvazne. Dobre je, ze pro posledni leta je k dispozici uzasny archiv snimku webkamer, ktery muze lecktere pochybnosti ci nepresnosti docela nazorne osvetlit :-)
Honzík :: *mizí
Honzík :: Jenda: Já se ale zmiňuju o Labské boudě. Na Luční boudě to ale o moc přesněji změřit nepůjde nikdy. Stačí si uvědomit, jaké obrovské masy sněhu muzí na závětrných sněhových polích :-)
Jenda :: Honzik: to, ze "Sněhotyče jsou umístěny maximálně správně", si nemysli ani v CHMU. A i proto se s tim, treba kokretne na Lucni (jak si mnozi i "prespolni"pred casem vsimli), snazi take neco delat. Ani pravidelna expedicni mereni v okoli stalych meridel se nedelaji jen tak nadarmo ;-)
ViktorHS :: ..od půl jedné prší/+1'/
trutnovak :: Henry: záleží co jsou běžné podminky, v létě bývá teplotní gradient 1°C/100m, v tomto počasí se blíží k hodnotám nasycené adiabaty, tzn 0.6°/100m, takže 50m=0.3°C....teoreticky....
Henry :: M.Z.: Tak jsem nahlédl do odborné literatury a je to 0,65°C na 100 m nebo chceme-li 1°C na 150 m za běžných podmínek. Víc už bych do toho asi nezabrušoval.
Honzík :: Pochopitelně, že největší vliv má nadmořská výška, ale jsou tu i faktory jiné.
EMIL :: ????? : Se tu přátelé dohadujete o pár metrech výškového rozdílu a teplotě ale všude je to jinak. Ráno jsem jel do Ostravy. Od Práglu víceméně déšt až do V.Mýta. Odtamtud do Litomyšle víc déšt než rozbředlé vločky. Po sněhu ani vidu až na opačný konec Litomyšle kde se z města vyjede cca.o100m výš a všude náhle souvisle bílo při neměnné teplotě plus 2st. a to až na sjezd do Mohelnice. Na druhé straně "mohelničáku" za vrcholem dolů to vypadalo jak inverze, na zhruba 2 km mlha jak mlíko .
M.Z. :: Henry: Sucha adiabata je 1 stupen na 100 m. (Pamatovak: pri slinem zapadnim proudeni byva v 1300 m n m zhruba o 10 stupnu chladneji nez v 300 m n m) Pro desti a snezeni je to slozitejsi, no a pri inversich je to uplne jinak
M.Z. :: trutnovak. Na vysku snehove cary ma znacny vliv i intenzita snezeni. Snezi li huste nestaci ten snih tolik roztat a hranice snezeni se posunuje dolu. Casty to jev treba pri ceste do Krkonos od Turnova 250 m n m do Tannwaldu 450 m n m a Desne 500 m n m. RoZdil nadmorskych svysek neveliky rozdily ve stavu snehove pokryvky leckdy propastne
JachymB :: leje jak z konve
Henry :: 0,5°C je podle mě ne 50 ale 100 výškových metrů..
trutnovak :: výška hraje větší roli než vzdálenost k horám, stačí se podívat na dnešní.obrazky z Gablenze, od náměstí je to co by kamenem dohodil, ale výškový rozdíl 50m ( znamená 0.5°C pri normálním zvrstvení v atmosféře) dělá při dešti se sněhem divy a zatimco dole to taje, nahoře je úplně jiný svět
Honzík :: a koukám, že v Krkonoších a Jizerkách taky, jen se nic neukazuje na radaru, přitom jsou zde úhrny i 3 mm/hod.
Honzík :: jinak obleva dorazila i do Krkonoš. A na Šumavě leje.
Honzík :: už to tu bylo probíráno x krát. Sněhotyče jsou umístěny maximálně správně.
M.Z. :: Vetru clovek porucit nemuze - ale umisteni snehotyci a srazkomeru ano :)
Honzík :: No, kdo byl v zimě na Labské, ví, jak to tam chodí. Srážkové úhrny minulých dní byly veliké, což se zkrátka projevilo i na výšce sněhu. Naopak na Luční boudě, kde spadly desítky mm ve sněhu, je již několik dní stále stejně sněhu. Větru a přesýpání sněhu na hřebenech neporučíme.
M.Z. :: Navsteva na Lyse po poledni, ale snehomerici to nebyli (snehotyc zustala netknute zafoukana :) kamery.hydronet.cz/lysa/photo/l4/gallery/201711211124_l4.jpg
M.Z. :: Jenda: Po zkusenostech minulych let tezko soudit - zda slo o zmenu vetru nebo zasah uredniho simla :)
Jenda :: Lucni bouda v sobotu 40 dnes 50cm, Labska bouda v sobotu 25 dnes 79cm, asi trosku foukalo :-)
ut :: elegantní funční kabáry pro všechny kterým je zima www.novinky.cz/zena/styl/455414-elegantni-kabaty-ve-kterych-vam-nebude-zima.html
M.Z. :: A Vy jste kolikata liga? :) S cesko/nemecko/polskymi horami Riesen/Isergebirge me dnesni odkazy souvisely vsechny
ceed :: Těžko říct proč sem podsouváte druholigový politický komentář (po kolikáté už). S českými horami to má souvislost rovnající se nule.
M.Z. :: Kteri ze svetovych politiku znaji ceske hory? Trochu Putin - Ceskosaske Svycarsko, nepatrne Trump (jeho syn v mladi prolezl Javorniky a dalsi kopce u Zlina) a predevsim Angela z NDR. Ta jako mlada holka stravila napr. cely srpen roku 1968 v Petzeru unter der Schneekoppe vlkovobloguje.wordpress.com/2017/11/21/merkelova-na-krizi/#more-951099
Jirka Ul :: nalim.Posílám ti jednoho sněhuldu,letos na podzim ode mě první kousek, 1url.cz/Dt0q4 a dál,je tam z různých vzdáleností.Vzhledem k tomu,kde se "narodil" a nejspíš i "zemře",jsem ho pojmenoval Schneeman von Nollendorf ..:)Jinak venku počas,že by psa nevyhnal,njn,listopad..-:)-:)
kotec :: Závisí na tom, k jakým horám. Tady v PT zatím tak nějak poletovalo už asi třikrát pár tisíc vloček, ale na zemi nezůstalo nikdy nic. A to je 580 m n.m.
M.Z. :: Letos ma sever docela silu ! koukam earth.nullschool.net/#current/wind/isobaric/850hPa/overlay=temp/orthographic=-345.71,63.58,1517/loc=-17.234,65.083 minule roky bylo naopak typictejsi, ze teply atlanticky vzduch se dostaval az nekam k Spitzbergam
M.Z. :: A jeste poledni pohled do krkonossko-jizerskych udolnich 600 m n m kamery.hydronet.cz/korenov/photo/gallery/korenov_201711211200.jpg na hrebenech uz teplota miri nad nulu kamery.hydronet.cz/lysa/graph/2teploty48.png