kv :: ...historic ké záběry Krkonoš, Tater, Krušných hor, parádička na dlouhý večer.... www.youtube.com/watch?v=RZuOkNz86NU
M.Z. :: nalim: proboha, co to je za text? Vypada to jako clanek ktery se do cestiny z rustiny dostal pres nejaky mezijazyk a tim padem dva (zrejme temer negramotne, mozna to byly stroje?) prekladatele :) O tomto úkazu na Sibiři se samozřejmě vedli řeči a vyprávěli se příběhy o koních kteří zběsile pádili za svým pluhem.O hořících lidech. Celý výbuch ,ale žádného člověka nezabil a až na pár zvířat jako jsou sobi,medvědi a psi nikdo neumřel. Ale i vecne je to plne nesmyslu
nalim :: kv: kluci, jak já vám rozumím ...... nebuď z toho ale první ročník - zajdi někdy třeba na plavecký závody
nalim :: Oprava: bylo to 30. 6. 1908 - jdem.cz/c4tqj9 + fotky 19 let poté - jdem.cz/c4tp97
kv :: HONZA: hezčí než všechny fotky ze skialpů čéčé :-D
nalim :: M.Z.: jaderné peklo 13. června roku 1908 – mrkněte na video ( už ve 14´´ - to snad dáte…. , ale celé je to zajímavé) - jdem.cz/c4tks9 ps: byl tam někdo osobně?
HONZA :: Pánové jsem rád, že jsem udělal fotkami radost.. ;-)
breznik :: nalim, kv :)))
nalim :: breznik: přesně jsem tipnul fotku, na kterou jsi poslal Ivošovi odkaz na jeho poznámku o HONZOVĚ albu z jabloneckých Břízek …… baťbať - zázraky přírody, jak by řekl klasik @ a.v. Voldřichů (a taky Pešlů) je na Zadově jako v Praze Nováků. Proto se rozlišují dle nicku. Tady se říká u Škalnejch ( bydlí totiž pod Klostermannovou škálou) - mapy.cz/s/1v02w
nalim :: Za využití např. této stránky - jdem.cz/c4taz4 je možno zmapovat potencionální místa jejich polohy - několik typů tyčí na ukázku: military.cz/opevneni/prekazky.html
nalim :: M.Z. ty nešťastné sněhotyče Vás nenechají v klidu spát, stále a stále je oživujete. Na tomto fóru toto téma možná zajímá poměrně dost lidí, ale v rámci celé populace to budou %, spíš ‰. Zde opětovně ukázka depozita celá baterie vysoce odolných tyčí - jdem.cz/c4s7v8 , které vznikly jistě někdy ve 30tých letech minulého století, přežijí nejspíš několik dalších generací a jsou poměrně hustě rozesety po našich (nejen) hraničních hvozdech.
FrantaJ :: Jirka Ul: napsal jsem kdy, myslel jsem kam :)
FrantaJ :: Jirka Ul: jj, ještě taky samozřejmě podle kdy vyrazíme. Podle mě pokud budou mlhy, tak budou na známých místech a možná Boží Dar. Jinak tam okolo Přísečnice si moc nemyslím. Možná Vejprty ještě :) Čas přizpůsobit podle kam se pojede. U přísečnice jsme za 40min :)
Jirka Ul :: M.Z.Ano,byl tam i tzv."Rudý les",ale velmi rychle,v řádu pár let ,se vše vzpamatovalo,je až neuvěřitelné,jak se příroda s vysokou radiací dokáže vypořádat.Možná trochu nadneseně ,lze říci,že jediný,komu to v oblasti vadí,je člověk.Naskýtá se otázka,jestli zdejší "divočina" prosperuje díky té radiaci,která by dnes měla být asi o 50% nižší než v r.1986,rozpad největšího problému Cesia137,je tuším 30 let,nebo nepřítomnosti lidí.Uvažuje se o "Rezervaci" po našem asi NP...
M.Z. :: oprava shodneme se tedy na tom, ze radiace stromum (a houbam :) spis prospiva, nez skodi...
M.Z. :: JirkaUl: Mozna si to spatne pamatuji ale v Pripjati maji - cetl jsem kdysi o tom clanek - nejakou vyhlidku na elektrarnu u ktere je ucinky radiace zahynula borovice. Je tusim jen jedna (nebyl tam les ale nejake hriste se stromy) resp. tech stromu znicenych zarenim po tehdejsim vybuchu bylo pry jen nemnoho
Jirka Ul :: HONZA.Holky jako lusk;-);-)Na novinkách je i videjko,třeba se tam někde uvidíš..;-);-)...
HOn :: zprava
HONZA :: JirkaUl jj a na živo a z bezprostřrdní blízkosti podívaná ještě lepší... ;-)
HOn :: zprava
Jirka Ul :: HONZA,Trefa,akorát je otázka,jestli do černýho,nebo do modrýho..;-);-)..To sou panečku postavičky,a hlavně jsou to sympaťandy,žádný namistrovaný fifleny...;-);-)..
Jirka Ul :: FrantaJ.Jj,přijedu z práce,dám kafe a vyrazim,spát můžu pak v noci na sobotu,dopink už mám v autě,nebude to poprvý,ani naposled..;-);-)M.Z.S tvrzením ,že silná radiace škodí stromům víc,než kůrovec,bych byl opatrný,možná člověku,který se tam pohybuje,ale na notoricky známých místech,třeba u Pripjati,to na nějáký zubožený les nevypadá,naopak,všechno ,krom člověka,tam jede nebývale,samo i houby,akorát,že v noci svítěj....;-);-)..
JachymB :: doufám, že ráno zase nebudu škrábat vokna u auta
ACS :: v 18.00 Hurbanovo ještě +19
a.v. :: Boj na horní části stratu,který stoupá a klesá webcam.sumava.eu/#WebcamImagePlace:15001;1490285100
a.v. :: Jendo::Dík za obrazové doložení obou zmiňovaných míst-Jinak lesáci co tam dělávali v minulosti tvrdili,že u roklansé hájenky bávalo o trochu více sněhu než na Březníku- ale srovnání prostě pořádné dlouhodobější není.
a.v. :: M.Z.::Porovnání nemám. Je to daleko v zákazu.
M.Z. :: Tady jsem si pred casem vyfotil ty protrzene hraze nad Breznikem goo.gl/photos/cNiCduqVwbuGe9Jo6 goo.gl/photos/HxHanX5k92nXXmLV6 i u Roklanske chaty/hajenky goo.gl/photos/sWhkqp8GLL15uoAM7
hoves :: HONZA: nádherný sport, ten biatlon, díky breznik: jo jo ;)
Jenda :: a.v.: rozumime si :-) na nasem uzemi puvodni Roklanska hajenka u Roklanske nadrzky byla zbourana, zustala jen pozdeji postavena Roklanska chata (na nekterych snimcich jsou obe dve 1url.cz/0t37M ) Roklanska chata na bavorskem uzemi pod vrcholem Roklanu, jinak lepe pouzivat Waldschmidthaus, aby se prave nepletlo :-) , je ve vysce 1360 m n.m. 1url.cz/9t37r
M.Z. :: Tak to ja myslel hajenku. Jak moc se tamni klimaticke (hlavne tedy snehove) pomery lisi od Brezniku? je to vicemene identicke? No a spis nez reintrodukovat medvedy a sakaly by se mi libila obnova probouranych hati u roklanske hajenky i nad Breznikem
a.v. :: opr. u odstřelené hráze jezírka.....
a.v. :: Aby se to nepletlo,já roklanskou chatou myslím tu na německé straně při výstupu k Roklanu a roklanskou hájenkou místo u vystřeleného jezírka na naší straně v dalewko nižší nadm. výšce než je tá německá.
Jenda :: M.Z.: u Roklanske chaty samozrejme sneholat mame, bohuzel je ji mozne odecitat jen na povoleni ve vyjimecnych pripadech, jako byl napr. lonsky hydrologicky pruzkum a kalibracni mereni kol stanic s pracovniky CHMU, unor 2016 1url.cz/St3y5 a.v.: treba se dockame v ramci intenzivnejsi preshranicni spoluprace obou parku zverejneni nejakeho uceleneho reportu kolem historickych i soucasnych zaznamu o vysce snehu z hrebenovych partii Sumavy ;-)
a.v. :: M.Z.:: I já si myslím,že v období po 14.7. do 15.11. jako to mají němci,by to vůbec Šumavě takové popisované otevření stezek neuškodilo,díky obřím dálkám jsou z nich automaticky vyloučení návštěvnici,kteří codí pouze kolem obcí do 10km a cpou se cestou a vyhazují plno odpadů. Na takovou to trasu se pro jejich velké dálky vydávají pouze jen opravdoví zájemci o pozníní přírody a tí ví jak se mají v přírodě chovat.Také bych to rád uvítal,takovéto otevření.
a.v. :: V hraniční hřebenové části sníh dostává dnes KO,dle Brezníkových kamer,začínájí vytáté místa už i na Bučině a dokonce v 1300mnm na POledníku na přístupové asfaltce se objevují vytáté flíčky. Stanice Březník hřeben ukazuje maximum až na +10,2°(Luřní bouda teť 2,5°).Na střídavých velmi teplých vpádech musí sněhu nejméně o 1/3 napadnout na Šumavě více,aby mohl konkurovat hřebenům Krkonoš. Vimperk pod dekou pouze zatím maximum +6,7°.
a.v. :: Nevím jak ze strany Bavorského parku aktivně sněholatě odčítají v době maxima sněhu je taková spousta nového sněhu,že pohyb na běžkách ani sněžnicích,pokud to neusedne není možný.Určitě budou mít ve svém archivu velmi zajímavé data.
a.v. :: Když jsem si to ofotit chtěl,asi před 8 lety,už tam snímky na obrázcích nebyly,když jsem se na to ptal,nový majitel mě řekl,že starý pronajímatel si obrázky odnesl.Při tom roklanská chata je uř o dost níž než vrchol Roklanu a navíc na JZ klersáním,kde oblevy a slunce sníh snižuje. To samé sněhotyč co popisoval pan Voldřich už je výškově asi také o 150m níže než vrchol.Já viděl 300 až 310cm u budky na Březníku 24.2. 1999 (Březen 1988 320cm u budky). Na hřebenu nejméně ty 4m byly.
a.v. :: Počátkem Března,když jsme byli s Brezníkem na výstavě snímku z rogala o Šumavě v Aigenu,jsem se bavil s panem Voldřichem ze Zadova. Ten vyprávěl,jak po otevření hranic šel stezkou od Roklanského Jezera, nahoře v místě,kde se připojuje stezka od naší hranioce, na lesní mýtině na staré 5m vysoké sněhotyči byla značka na 470cm z roku 1956.Já sám viděl obrázky na roklanské chatě co byly vnitřní ozdobou, jak je focený celý 4m přistavek pod sněhem,strašně mě mrzí,že jsem si výstavu obrázku neofotil.
M.Z. :: Jenda: Az se najde osviceny reditel sumavskeho parku, ktery jako prvni vec po nastupu do uradu 1) zpristupni s okamzitou platnosti Lusensjke udoli 2) rozjede rekonstrukcni prace na Roklanske chate (+vyznaceni stezky na Roklan apod.) tak rada "nenavistnych odpurcu divociny" (jako jsem ja) zmlkne a bude jeho konani sledovat se sympatiemi. Rekl bych, ze na tuto slavnostni chvili by bylo dobre pripravity se uz (roky? desetileti??) predem m.j. instalaci snehotyce pobliz roklanske chaty :)
Jenda :: M.Z.: z roku 31 mame zaznam z Roklanske chaty, nikoliv tedy z dubna, ale unora, ato 350cm. kolik bylo tehda primo na Rachelu se muzem jen domnivat, mozna se nekdy dopatrame, a i dalsich zajimavych udaju, nebo uz se nekdo dopatral a my nevime, v archivech Bavorskeho lesa :-)
M.Z. :: Jeste oprava. Minil jsem samozrejme archiv od roku 1875. Nejen Jizerky. Ale i Vysokeho ci Benecka. Plus valecne archivy Zlateho navrsi (tehda to mereni tam urcite tak neflakali, jako na boudach L. a L. dnes) atd. :)
M.Z. :: Takovy reditel by zaplatil radeji tisicum duchodkyn domaci prace prepisovani starych archivu (tech, kde se v pocasi neco delo co zajima lidi i dnes) do digitalizovane formy. Treba to i prodavat za rozumnou cenu. Ja bych si archiv teplot Jizerky od roku 1975 - kdybych videl, ze jeho pripravu neodflakli a delali to lide s laskou ci aspon respektem (ne treba jako stranky portal.chmi.cz/aktualni-situace/aktualni-stav-pocasi/ceska-republika/snehove-zpravodajstvi/mereni-chmu ) koupil
M.Z. :: Horsi je, ze takto dopada i bohatstvi archivu shromazdeneho kdysi za nemale castky prislusnymi institucemi. Reditelu CHMU a jeho predchudcu za poslednich 150 let bylo mnoho a zdaleka ne vsichni byli na vysi sve funkce. Aby vedeli, ze bohatstvi archivu je nutno chranit a modernizovat pristup k nemu. Rozumny sef takover instituce by misto vyhazovani milionu na pocitace, ktere budou za dva roky zastarale a pro ktere nema treba momentalne dostatecne zdatne uzivatele zaplatil domaci prace
M.Z. :: Je to marnost nad marnost. Kdyz umre vyznacny malir ci sberatel znamek apod. jeho blizni mivaji obvykle dost rozumu na to, aby pozustalos nehodili hned do kose. Uz proto, ze ji lze nekdy vyhodne zpenezit. To pozustalosti lidi pozorne sledujicich pocasi kolem sebe (at jiz mrazy ci jine klimaticke prvky) dopada obvykle podstatne hur. Pricemz kvalitni zapis pocasi treba z te Jizerky let 1875 - 1975 to je cennost vetsi, nez nejaka mazanina umelce, ktery kdysi byl sice znamy ale dnesku treba
ViktorHS :: :M.Z.:..pouštím se na tenký led,ale z vyprávění nevysídlených starousedlíků a p.Augstena vzpomínám zminku o počátku ofic.měření na Neuwiese(Nové Louce)a Wilhelmshöhe(Jizerce) v roce 1878.No,tuším,ze pro zdejší profíky nic nového..:o)Pozdrav z Jizerky/+6/30cm/deka/
ct :: předpověď meteorologů na příští týden příznivá a tak letošní první napouštění bazénu vypadá bezproblémově, v potoku dostatečný průtok www.novinky.cz/domaci/432913-vikend-jeste-nic-moc-ale-pristi-tyden-ma-byt-krasne-a-az-18-stupnu.html
M.Z. :: ACS: K tehle roprachticko-vysocke "Mape republiky" z roku 1931 by to chtelo dodat i i nformaci o snehove pokryvce v okoli. Ono taky tehda bylo daleko min lesu nez dnes, takze i zaveje u silnic byly vetsi. Existuji vubec nejake zaznamy z analu CHMU o snehotycichKrkonos, Jizerek a Podkrkonosi z toho roku? Oficialni meteo stanice byly tehda prave ve Vysokem n.J. a take na Benecku (a nejspis napr. i na Jizerce)
HONZA :: Ivoš dík... ;-))
ACS :: takhle to prý vypadalo na Semilsku před 86 lety, konkrétně 23. dubna 1931 sněhu bylo tolik, že byly vidět jen vršky stromů scontent.fprg1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/17498522_10154959772430977_6380614422936890891_n.jpg?oh=c827fa8956b7493e07ba89f32eabcec9&oe=5973CB38
M.Z. :: Opravuji jak po jaderne valce. Ta by povalila ty stromy take ale jinak silna radiace stromu skodi pochopitelne daleko min, nez kurovec
M.Z. :: poledni hruza jak po jarene valce.. A ta devastacve neni omezena jen na popredi zaberu, jak ukazuje cip opelichaneho vrcholu Roklanu v pozadi... Je to hruza pro nekoho, kdo pamatuje tyhle vyhledy ne tedy presne z Poledniku (tam vojaci odposlouchavali ve vezi imperialistickeho protivnika) ale treba ze Zhuri za dob bolsevika... (To neni vytka te kamere, ta skvele plni svuj ukol informovat o promenach te krajiny)
Samota :: Polední krása na Poledníku webcam.sumava.eu/#WebcamImagePlace:15001;1490267100
ACS :: koukám,že na jihu Slovenska už v poledne padly 20-ky
a.v. :: Horní okraj mlho stratu dosahuje až k 1400mnm,zatím neklesá ani se nerozpoští viz kamera V.Javoru arber.panomax.com/
a.v. :: Hřeben Šumavy nad březníkem má střídavě mlhu ze sluncem viz graf--ale jakmile mlha zmizí tak Šumava dostává další horkou dardu,sníh to má spočítáno portal.chmi.cz/files/portal/docs/poboc/PR/grafy/2/C7BLVR01.PNG
kv :: vystřelím
kv :: breznik: střílet tam s ní, tak si vystřelí oko :-D
HONZA :: Ivoš dík... ;-))
FrantaJ :: Jirka Ul: jasan :) jen počítej, že bude posun času teď, tak se východ trochu opozdí, ale během pár dní se rychle vrátí k časům jako teď. Myslím, že to bude chtít tak v 5 vyrazit ode mě, takovej skromnej odhad, uvidíš, jak to bude vycházet tobě. Možná i chvíli před 5tkou :)
breznik :: ivos : hhhonza.rajce.idnes.cz/Mistrovstvi_Ceske_Republiky_v_Biatlonu_Jablonec_nad_Nisou/#DSCN1314.jpg
Jirka Ul :: FrantaJ.Už i norci,dostali rozum a jedou v "teplym" módu..;-);-)Němci tam maj dokonce 12 hod.slunce,asi zavaříme polarizáky,teď jen,aby jim to vyšlo..;-);-)Vyrazíme brzo,počítám za svítání,že chytnem i nějákou tu mlhu nad oudolem,musim to ještě propočítat,musíme bejt ve správnej čas,na správnym místě,někde vejš,ranní slunce dokáže divy..;-);-)..
jirkasp :: krakonoše :: na této trase je cca 1m uježděného sněhu, ale zároven zaleží na teplote, sněžnice to jistí
krakonoše :: Nevíte, jak je pěšky schůdná trasa Špindlerovka, Petrovka, Brádlerovka, Medvědí bouda ? Boří se to nebo to jde normálně odejít? Díky
pechyn :: Nalimova sněhotyč na Černé hoře včera dopoledne 93 cm. Foto až později. :)
Ivoš :: Pěkná podívaná na holky biatlonistky!
JachymB :: a začíná pršeť
HONZA :: Jachymb auto jsem teď škrábal taky, a i ve 2m je v Bakově -0,3°C... ;-)
Jirka Ul :: FrantaJ. Tak ti to nedalo -:)-:)Zajímavé nástřely modelů na ten pátek, teplotně se moc neshodují, ale slunce maj všechny -:)-:)
kv :: Jenda: já to tvrdím pořád, že kdejakej profesorskej jouda z akademie věd neví co dělá a říká, to takovej Tonda z Mádru, jó ten ví, ten má za ušima :-D .....myšleno z nadsázkou samozřejmě...
JachymB :: HANZI, spíš by byle lepší fotky potom z Crossu-Country - jinak, venku mrzne
HONZA :: Tady nějaké ty momentky z Jablonce nad Nisou pro příznivce Biatlonu. Zimní sport to je tak snad mě tu neukamenujete, že to je trošku mimo počasí a hory.. ;-) hhhonza.rajce.idnes.cz/Mistrovstvi_Ceske_Republiky_v_Biatlonu_Jablonec_nad_Nisou/
Jenda :: kv: a nemelou to nahodou ti "méně inteligentní lidé co pouze papouškují názory lobbistů, ale přitom si myslí, že od srdce hájí to nejlepší ........ ale od srdce hájí to nejlepší pro lobbisty a žijí ve sladké nevědomosti..." jak se tu nedavno psalo v souvislosti se Sumavou? ;-) To samozrejme nic nemeni na tom, ze prezentovany vyhled z hlediska teplot zejmena pro pristi mesic moc pozitivni neni :-(
kv :: .. k tomu el ninu: v takovéto síle a tak rychle po sobě jdoucí nebylo ještě nikdy zaznamenáno....
kv :: pár aktuálních globálních faktů...nejmenší rozloha arktického ledu v historii měření pro 21.3. nsidc.org/arcticseaicenews/ .... ve výhledu NASA máme pro letošek další el nino www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/htmls/glbT2me3Mon.html .... a zelený hovada furt melou něco o globálním oteplování :-D
michal :: třeba zase napadne v dubnu 50 cm jako v roce 2015... :-)
laco1 :: Ještě přeci jen tento snímek v PR Klíny, pod vrcholem Čertova mlýna (úbočí), kolem 1080 m n.m. Kdysi jsem psal, že jižní stráně na Čertáku, jsou silnější než prudká severní, k sedlu Tanečnice. Nejsilnější pak strana směrem k Podolánkám, kterou nebylo třeba zatím fotit. Nějaký zvláštní úbytek tam určitě nebude. Jižní strana, s lesem laco12.rajce.idnes.cz/19.3._2017/#35.jpg
michal :: i ČHMU to má v dlouhodobé predpovedi....
michal :: bude zima.....konec března a začátek dubna....:-)
Jana :: delegat: Na Medvědíně.
Alda :: Ja ten Norum nevěřím zlata ČHMU
Bury :: ceed: Jasná věc, chci příští víkend vytáhnout mašinu, takže pevně doufám ve slunečno a teplo.
Honzík :: jaris: Tak na první dubnový víkend Norové dávají pro hřebeny hor mínus 13 a GFS v 850 hPa opět plus 10 :-D :-D :-D
ceed :: Bury: jo příští týden vypadá pěkně jarně. Jen o víkendu by to chtělo bez deště, ať se může do půdy, namočeno je dostatečně.
Bury :: Týdenní předpověď CHMI vypadá vcelku optimisticky, tak snad to takhle vydrží a žádná klendra nepřijde: portal.chmi.cz/predpovedi/predpovedi-pocasi/ceska-republika/tydenni-predpoved
meno :: jaris: dobré zprávy! Na hory by se ještě mohla vrátit zima, když už byly ten únor a březen tak bídný.
meno :: Na Medvědíně bejvá pravidelně fronta na hodinu. :) I když už je po sezoně, tak kdo ví... Ale zas víkend je víkend
delegat :: v sobotu jedu do Spindlu. Uz jsem tam nebyl par let, jsem verny Peci. Kde je to lepsi? ve Svatem Petru nebo na Medvedine? Diky
FrantaJ :: Jirka Ul: tak už jsem tam byl :) teď mastim do práce. Počasko bylo eňo ňuňo :D fučelo, mlha, sněžilo :) ale trochu jako v zimě to vypadalo tam :) rozhlednu jsem vynechal, byla mlha. Lyžařů pár
Honzík :: jaris: Ráno tam bylo plus 10, teď je tam mínus 10 v 850 hPa :-) jak bude se bude vědět až v ten ten. Každopádně na nějaký studený vpád od severozápadu, který příchází každý rok v už rozjetém jaře, se musíme připravit :-)
jaris :: www.wetterzentrale.de/pics/Rmgfs1802.gif to snad ne .... old.wetterzentrale.de/pics/MT8_Prag_ens.png
Jirka Ul :: ViktorHS.I já děkuji za snímky za překrásného počáska..-:)-:)
ViktorHS :: :Honzik:..in den frühen Morgenstunden..
Honzík :: ViktorHS: Je to focené brzy ráno nebo jste měl setsakramentský štěstí na jasný počasí i v létě?
ViktorHS :: :jirkaUl: ...díky-povedený obrázky ! ...-a tady jeden ,,Svišťák " na revanž ... ;o) viktorss.rajce.idnes.cz/Svistak/
a.v. :: Vimperk před 7h déšť začal přecházet v mokré sněžení,chvílemi zesílení, že padají velcí sedláci.Dobře týden dopředu předpověděno, tohle ochlazení.Nad Vimperkem výš několik cm připadlo.
Jirka Ul :: ViktorHS.Ještě přidám snímek druhé strany Svišťového štítu,úplně vpravo,pohledem ze Slavkovského štítu jirkaul.rajce.idnes.cz/Vysoke_Tatry_25.6.-2.7.2016/#DSC_0081.jpg Ať vám vyjde počásko..;-);-)..
Jirka Ul :: ViktorHS.Tady je Svišťový štít i s kolegyní Divou vežou v přiblížení jirkaul.rajce.idnes.cz/Vysoke_Tatry_25.6.-2.7.2016/#DSC_0249.jpg
Jirka Ul :: FrantaJ.Bude vidět kulový,na Klínovci zatim -3 st.c.,šetři síly na příští týden..;-);-)ViktorHS.Tak to držim na obou akcích palce,doufám,že i nějáký snímek bude,koukal jsem,že "trasa pretekov"je z Hrebienku,Velkou Studenou dolinu až na Svišťový štít jirkaul.rajce.idnes.cz/Vysoke_Tatry_25.6.-2.7.2016/#DSC_0252.jpg takto "přívětivě" vypadat nebude..;-);-)
jn :: v Krkonosich zatim mnozstvi srazek nic moc, to Aladin zatim trefuje, ale treba v Orlickycb sype pekne uz v 800, 900 metrech, tak precejen zachvev zimy pred tim jarem
Henry :: Jo to je sranda v Praze déšť se sněhem a v Alpách má padat až od 2000 m. :/
st :: u velrybářů hlásí dvacítky +, to už si vezmu kraťasy a dres s krátkým na kolo a bude fajná projíždka s opalovačkou
Honzík :: podle posledních výstupů první aprílový víkend by mohlo být i +10°C v 850 hPa. Budou padat dvacítky. Koneckounců, i zítra má být na jižní Moravě plus 22
Dave :: Praha - při 4 st. a mírném dešti se občas vmísí hodně mokrá vločka...
ViktorHS :: :JirkaUl:..už jsem mel tu čest-a jedu-i když letos jen na pokec..,,céčka"jsou skvěle obsazený a pohled do propozic mluví za vše!.. Nás čeká tři dny poté=www.horskasluzba.cz/cz/aktualni-informace/aktualne/aktuality/2427-xxxix-rocnik-mezinarodni-souteze-horske-sluzby..Pozdrav z Jizerky/nula a od půlnoci cukruje ❄.
michal :: konečně zase začne mrznout.... :-) :-)
michal :: ano mení se předpoved na přiští týden..nebude tak teplo a ani tolik slunce...
FrantaJ :: Jirka Ul: zrovna na to koukám, Klínovec se drží zatím i pár °C pod 0, přemejšlim, jestli tam nevyrazit, ale mam odpolední, tak toho času moc neni :( nevím. Jojo, na Norky jsem koukal, uvidíme za 9 dní :D
Jirka Ul :: FrantaJ.Norci,jako obvykle,maj pohádky na dobrou noc www.yr.no/sted/Tsjekkia/Annet/Kl%C3%ADnovec/langtidsvarsel.html shodujou se akorát v azůru,ale tohle by na kraťasy moc nebylo..;-);-)...
Jirka Ul :: FrantaJ.To víceméně odpovídá i předpovědi na wetterzentrale,na ten pátek tam maj 8 hodin slunce,maxima kol 6 st.c.,pravděpodobnost srážek malá,vítr max v nárazech 45 km/h,že by supr vrcholové počásko?Tohle jim vyjít,tak se zlobit nebudu,ale znáš to,něco se hne jinam a je to všechno v trapu,moudřejší budem tak dva,tři dny předem..;-);-)Jinak Měděnec je pocukrovanej,i v Krušných něco napadalo...
Jenda :: a.v.: jest tak, kolik takovych snehotyci po Beskydech mohlo byt nyni uz treba petiletych a kdyby se jen z jedne stala trvala, bude to uspech. a nikde neni psano, ze to musi byt cejchovana cervenobila .... Holt az tam pojedem v lete, tak tam neco zapichnem :-) a budem doufat, ze se ji dostane slavy, byt treba jen nahodou, v nekterem albu laca prvniho, ci jineho ...
breznik :: sumava uz zacala snezit a snih se vic a vic mota i v 720mnm webcam.sumava.eu/#WebcamImagePlace:459001;1490160600
a.v. :: M.Z.::U budek Březník a Perla mám latě přes 30 let. Jinak plný souhlas s Jendou a Brezníkem--- není jednoduché přesvědčit Laca,aby své náročné zimní výlety nedělasl na kole,nebo pěšky,ale na běžkách- a konečně použil více sněhotyčí--- dostal se profesně trochu dál,takto je to dost sice hezkých snímků,ale promarněné výšky sněhu,které se pro liknavost nemůžou stát,těmi 10 až 50-sati letými.
vojta :: M.Z: nikdo přrce lacovi netvrdí, aby přestal fotit pěkné okolí, pouze, že sněhotyč je pěkné zpestření a popis situace v Beskydech, pro většinu zdejších čtenářů ne tolik známé, jako např. Šumava nebo Krkonoše
M.Z. :: Vybrat aspon jednu snehotyc napr. v Krkonosich, ktera ma sanci prezit do roku 2000 (jak se rikalo za meho mladi) Zadna takova tyc neexistuje! 5 let uplynuilych od posledniho premistovani tyce Labske boudy je prilis kratka doba... :)
M.Z. :: Kontrolni otazka: Kolik znate ve svych oblibenych horach snehotyci, ktere existovaly na stejnem miste pred 25 lety? ja znam v celem rajonu krkonos a Jizerek jedinou takovou - snehotyc na stanici Desna Sous. A to ani nezminuji zasadni otazku "Jak moc se zmenilo okoli, vetrne a dalsi pomery kolem tehle tyce za poslednich 25 ci 50 llet (Odpoved vetsinou cini "velmi" cimz opet hazi ty historicke udaje do kose... Smysl ma v kazdem pohori vybrat treba jen jednu (nebo tedy vice tam, kde je pocetnejs
M.Z. :: Ja si vic cenim lacovych snimku zasnezenych beskydskych strech a odstavenych aut na horskych parkovistich :) takove snimky neztrati informacni hodnotu ani po 100 letech ba naopak. Pripomenou - az se na ne budeme divat roku 2117 nejen kolik bylo pres 100 lety snehu ale i jaka byla v te dobe auta a valasske drevenice. Zatimco snimek ukazujici 123 cm pysne a rekordne zasnezene snehotyce je k nicemu, kdyz nevite naprosto presne (a to za 100 let urcite vedet nebudete) kde je ta tyc zapichnuta
FrantaJ :: Jirka Ul: uvidíme, gfs na špagetách maluje ochlazení kolem 27.března, ale velmi krátkodobé, pak už tam má zase kolem +5 v 850hpa
breznik :: laco : ogare, myslis ze kdybys nam na info@sumava.eu poslal tvoji adresu kde bydlis - my bychom ti radi poslali jednu snehotyc PPLkem nebo jinou zasilkovkou, co bysme pro tebe neudelali. skalopevne verim , ze bys snehotyc dokazal pres leto nekam umistit a pak ji pres zimu fotit. nic ve zlym - ale ta fotka toho kola shora moc neukaze kolik tam mas bily periny. verim ze to po letech prolomime a tvoje bohate foceni bude jednou korunovano i nejakou pridanou hodnotou. Ze to zvladneme ?
laco1 :: Jenda: Smozřejmě i na srážkách. Nepoznám, kolik bylo na Čertáku s Kněhyní sněhu. Tohle sice není argument, ale kolo je metr vysoké a nevím kolik sněhu bylo pod kolem. Samozřejmě i na té Kněhyni je pokrývka různá, ale rozdíly moc poznat nebylo, krom sedla, kde je sněhu nejméně. Sníh byl i spíše zmrzlý. laco12.rajce.idnes.cz/19.3._2017/#89.jpg , no a terén (slunce, vítr, příliš prudké, či mírnější svahy, les, louky, paloučky apod.)
Jenda :: laco1: bezva, na tom fleku v sedle Knehyne mela byt uz davno snehotyc, jak tu opakujeme kazdou zimu. Skoda uz by bylo par udaju pro srovnani. Nejen mezirocni, ale i treba s Lysou,Beneskama, Javorovym, Bilou aj. . Ta lokalita se zda nezaujatemu pozorovateli :-) pro tento ucel v celych Beskydech nejvhodnejsi. Kolik ze tam bylo ted snehu? A co presneji v souvislosti s uvedenym slozitym merenim vysky snehu znamena "v zavislosti na terenu" ? Diky
M.Z. :: Konec dne na Kamenici goo.gl/photos/gc4gLDjUsyhTgyCs7
laco1 :: Já z 19.3. nahrál ted i snímek ze sedla Kněhyně, kde mám flek. laco12.rajce.idnes.cz/19.3._2017/#46a.jpg , jak už jsem psal dříve, měřit sněhovou pokrývku je složité. Odvíjí se ne jen orientací svahů a nadmořskou výškou, ale taky v závislosti na terénu. I zde na Mečové bylo místy přes půl metru sněhu. Stojím v cca 830 m n.m. laco12.rajce.idnes.cz/19.3._2017/#97.jpg , laco12.rajce.idnes.cz/19.3._2017/#96.jpg
véna :: Prý se sem ženou honzíkovi zásypy
véna :: Prý se sem ženou honzíkovi zásypy
Jirka Ul :: Breznik.No ráno byl u mě aladin na srážky skoupej,ve výstupu z 13:00 už tam stavěl dešťový kostičky,a vypadá to,dle radaru,že mu vyjdou,v noci no stress,hlavně aby nelilo o víkendu..;-);-)FrantaJ.No tak to fakt vypadá na ty kraťasy,no alespoň vydrží baterka ve foťáku dýl..;-);-);-)..
Jirka Ul :: ViktorHS.Nejedeš,nebo někdo z tvých kolegů?..www.hzs.sk/memorial-vlada-tatarku Asi to bude pěkná makačka..;-);-)..
Jenda :: M.Z.: tech zimnich snimku z Modisu se letos diky vetsimu poctu bezoblacnych dni povedlo nekolik, velmi zajimave krome uvedene pulky unora jsou napr. i z prelomu roku ci kolem Mikulase, at uz celoevropske, ceske nebo treba jen s detailem na oblast Sumavy ci Zaporna :-) celkem hezky a snadno se takto mapuje vyskyt snehove pokryvky, kam az saha inverze apod.
C2S :: dnes SVH Jizerky, Černá hora 500 mm, sněhu tak 125 - 130 cm, nejvíc 138 cm. Naměřilo by se asi i o trošku víc, ale pam vrchní metodolog! nedovolil!!! :-)
M.Z. :: Detail toho snimku goo.gl/photos/2efwunyRC3RoqZDX9 zajimave jsou samozrejme i zasnezene stredoitalske a balkanske hory atd. Ale ten snimek Ceska je mozna (pro mne) nejzajimavejsi
M.Z. :: Nadherny, pres mesic stary zaber snehove pokryvky stredni Evropy modis.gsfc.nasa.gov//gallery/individual.php?db_date=2017-03-06 Tri vyrazne motivy v tom zaberu: Alpy s bezesneznymi udolimi, Uherska nizina s jazyky mlhy vhihajicimi do karpatskych udoli, Ceskly masiv s jasne viditelnymi bezesneznymi oblastmi kolem Zaporno - Berouna i jinde
Láďa :: Pár fotek z krásné předjarní dovolenéminulý týden na Labskéboudě a v okolí: ladak1.rajce.idnes.cz/Labska_03_2017/
a.v. :: Honzíku::Ani na horských steskách v německu to není úplně bez odpadků a je si dobré vzpomenout na 90 léta, po otevření hranic, kdy němci tady jezdívali do příhraničí skoro zdarma nakupovat- výsledek?Že před hraniční kontrolou zajeli na lesní cesty a tam,krabice a vše možné vyházeli, i okraj Vimperka v lese nad železniční Vimperk- zastávka byl jedno velké smetiště.To si češi v německu při nákupech nedovolili.Ale to nebyli lidé s láskou pro přírodu a horyTi jak naši,tak i němečtí se chovají slušně
Honzík :: a.v.: Tak a teď jsou všude tuny odpadků při stávajícím stupni ochrany v národních parcích. Dovede si vůbec někdo představit, jak by národní parky dopadly po uvolenění Senátní verze? Asi těžko. Na zdejším diskusním fóru jsou troufám si říct ve většině zastoupeni lidé, kteří se chovají k přírodě ohleduplně. Jenže to není relevantní sonda do duše českého národa. Až bude uvědomění o ochraně přírody na takové úrovni jako v Norsku nebo Německu, pak by se mohlo restrikcí ubírat.
HONZA :: Aby jsem to doplnil zdravím z Bakova nad Jizerou 13,6°C zataženo pofukuje kolem 5m\s a krápe. 222m.n.m zde je jaro už v plném proudu... ;-)
HONZA :: A.v rád jsem trošku alespoň pomohl. Jinak o mé návštěvě věděl dopředu pouze Březnik a myslím, že překvápko klaplo skvěle... ;-) Jinak kolem Bakova na polích stojí voda. Na Babě v lese taky a kromě Jizery je i Kněžmostka hezky plná vody... ,;-)
Bubák :: www.summitcamp.org/rss/SummitWeather.html
a.v. :: Z prášilskými ochranáři a dobrovolníky se čistil úsek z Prášil k jezeru a dál až na Poledník- nezkutečné,jak se lidé k přírodě chovají,co vše jsou kolem sebe schopni vyhazovat v tak krásných místech.
a.v. :: Nemám patent na rozum,nestuduju do detajlu různé návrhy zákonů,nejsem tudíš o změnách ani 100% v obraze,proto,že se pořád něco mění.Vše je o lidech a jejich postojích,jak vyhlášky a zákony si dle sebe vysvětlí a jednají. Nikdy nebude vše 100%. Jinak kv,trošičku v prchlivosti ubrat jinak vše OK,besedovat je třeba. Viktor HS,přesně tak- v loni v květnu Pod vedením Brezníka náš spolek dělal takovou akci(přijel na ní dokonce i HONZA ze severu).
M.Z. :: nez plosina gronskeho ledovce, to mi tamni pobrezi prijde uz s pratelstejsim pocasim www.foto-webcam.eu/webcam/freya1/ :) mimochodem ty udavane teplot dost odpovidaji tehle aktualni mape earth.nullschool.net/#current/wind/surface/level/overlay=temp/orthographic=-17.47,69.49,1316/loc=-38.117,72.763
Bubak :: summitcamp.org/status/webcam/
M.Z. :: Ja bych skoro rekl, ze ferovejsi je utocit na ucastnika tohoto diskusniho fora - pokud se mi nelibi jeho argumenty (resp. pokud mam dokonce pocit, ze to je nemyslici fanatik) nez vrhat spinu na zde nepritomneho politika. Az prijede president na Benecko ci do Strunkovic mate moznost jit snim na besedu a presvedcovat ho dobre rozm,yslenymi argumenty (radeji nez bez argumentu hazet vajicka, rajcata ci anonymni spinu po internetu)
ViktorHS :: :a.v.:..zlatá slova+souhlas ! Pro mnohé internetové diskutéry nad CHKO,NP,územními plány,lobisty,výjimkami atd...a hlavně pro jejich dobrý pocit vřele doporučuju zúčastnit se někdy některé z mnoha akcí typu .,,Čisté Krkonoše"-Jizerky-Šumava..čištění bordelu z horských toků..atd..."atd..Užitečnější,než lamentování nad téměř neovlivnitelným totiž bývá přiložit ruku k dílu...Konec moralizování ;o)+pozdrav z Jizerky.
kv :: a.v....v tomhle tématu jednámdosti emotivně a pak to mý prskání může vyznít blbě opravdu jsem při tom komentáři nechtěl útočit na někoho z diskuzního fóra..
kv :: a.v.. neberte to na sebe, jestli jsem někoho posílal do prčic tak jsem maslel ty co to mohou nějak ovlvnit, ne vás...bohužl to tak mohlo vyznít...
Ivoš :: jak jsem slíbil, tady je vyhodnocení zimy u druhé meteostanice Volary, která dodává data ČHMÚ: obec.sumava.eu/index.php/sumava/129-pocasi/11864
Honzík :: * nevšiml jsem si
Honzík :: a.v.: Osobně neznám Váš názor na dění na Šumavě a považuji Vás za rozumného člověka. Nevšiml jste si, že byste papouškoval názory Miloše Zemana. A zatímco na Šumavě řeší kůrovec, na polské části Krkonoš už máte vstup se psem zakázán: www.novinky.cz/domaci/432680-krkonosska-strediska-trapi-volne-pobihajici-psi-dochazi-i-k-utokum.html
a.v. :: Nevím zda při tak horlivém přesvědčení,by někdo z Vás mladších ročníku byl ochoten tolik toho pro přírodu zadarmo udělat.Tak se mě zdá trochu nefér,když někdo má trochu jiný náhled na NP a jeho rozšiřování,že okamžitě je pro lobbisty. Já se vždy slušně snažím napsat,že je to pouze můj názor,který nikomu nevnucuju.Tak proč na to taková nesmiřitelná reakce a hned někoho někam posílat.Je vidět,že ze Šumavou opravdu něco v pořádku není.
Honzík :: nejméně stabilní počasí je právě teď, v březnu a dubnu. Jenžě příští týden se zdá být celkem stabilní, teplý a slunečný. Aby pak hned přišla TN nad Balt a poslala sem zásypy :-))))
a.v. :: kv:: Jen pro zajímavost od roku 1980 jsem přes 25 let byl v aktivu dobrovolných strážců Chko Šumava,pak dobrovolným strážcem NP- tak jsem strávil docela kus života v přírodě Šumavy, v době,kdy byly dráty i po jejich sundání. Mnohokráte jsem od toho chtěl odejít,ale kolegové mě vždy přesvědčili,že lépe je dělat,alespoň něco málo pro přírodu,než vůbec nic.Před rokem 2010 aktiv pro nezájem u střídajícího se vedení vyšuměl. Nadělal jsem se na spoustě akcí pro přírodu zadarmo opravdu dost.
Alda :: oprava na Dvoračky,www.dvoracky.cz/cs/
Alda :: 79.98.156.78:8080/dvoracky-panorama/embed.html?dvr=false&proto=hls
Alda :: www.szrenica.pl/kamery.php
M.Z. :: Honzik: To zrejme tez bude soucasti cviceni. Ona je tento tyden ta trat zavrena kvuli prorezavani stromu a tak maji vlne pole pusobnosti :)
Honzík :: MZ: A také by mohli začít nacvičovat zachraňování vodáků vlakem - motorovým vozem řady 810, který tu čas od času zasahuje jako sanitka :-)
Honza: :: puštík:asi v lednu 2018 :D
M.Z. :: V Navarove ma byt dnes v polednich hodinach (zhruba 11 - 13) cviceni IZS spojene s nacvikem zachrany topicich se vodaku pomoci vrtulniku apod. Tak uvidime, zda se treba nepodari ulovit zajimavy zaber :) kamery.hydronet.cz/navarov/photo_cam2/navarov-2_1600x1200_now.jpg kamery.hydronet.cz/navarov/photo_cam2/gallery/
M.Z. :: Je trochu paradoxni - a komicke - kdyz proti "betonarum" statecne bojuji napr. novinari z medii, vlastnenych majitelem ekologickeho maleho domecku ve strani nad Modravou. Zverstvo, ktere stoji na Miseckach musel povolit nekdo pomazany z nejvyssiho organu ochrany prirody, texty zakonu tomu moc nezabrani , jde o miru moci kterou ma ten, co ten zakon interpretuje. Cili - nejde ani tak o (vseobecny a nutne vagni) text zakona - jako o zkusenosti s chovanim tech, kteri ten zakon uvadeji v zivot
LK :: Ráj zásypářů ... cestovani.idnes.cz/lyzovani-adrenalin-freeride-mt-baker-washington-usa-f9c-/lyze.aspx?c=A170315_162922_lyze_hig
Jenda :: O ktere to Sumave je zde vlastne rec? :-) Na te skutecne, je dnesni den opravdu ponekud jarni webcam.sumava.eu/#WebcamImagePlace:3002;1490079300
kv :: Honzík: ano, M.Z. zřejmě nečetl samotný zákon ale názor Miloše ano....
Honzík :: a upozorňuji, že se jedná o ZÁKON O NÁRODNÍCH PARCÍCH, ne zákon o NP Šumava. Proč je tedy problém jen na té Šumavě? nu protože, se pár lobbistům šlape na kuří oka a méně inteligentní lidé pouze papouškují názory lobbistů, ale přitom si myslí, že od srdce hájí to nejlepší pro Šumavu. Ale od srdce hájí to nejlepší pro lobbisty a žijí ve sladké nevědomosti.
Honzík :: Z příspěvků M.Z. je ale především vidět, že absolutně nečetl sněmovní návrh zákona o národních parcích. Pak by zjistil, že i první zóna má být zpřístupněna třeba v okolí toho Modrého sloupu, obce budou mít nejmírnější stupeň ochrany atd.. A hlavně, na tom návrhu se podíleli i starostové a zástupci obcí z NP Šumava, politici, vědci a výzkum trval dva roky. Pak přijde Miloš Zeman a M.Z. a od stolu řekne, jak to má být. To je trochu nesoulad ne?
Honzík :: a nemají žádné Miloše Zemany, Mánky, uživatele M.Z. apod, kteří by blábolili nesmysly, a to bez jakýchkoliv znalostí ochrany přírody.
Honzík :: kv: Notabene, v Krkonoších byla prudká diskuse a velký odpor. Např. Benecko si vyřvalo, že bude vyjmuto z územní ochrna KRNAP, ve vedlejších Vítkovicích je stavební uzávěra. Jenže vše je akce a reakce. V těch Vítkovicích ta stavební uzávěra nastala po devastování sídlištěm na Mísečkách a výstavbě bytových domů u kostela. Na Benecku se nic takového nedělo. Na německé straně může být ochrana přírody volnější, protože tamní politici a obyvatelstvo jsou k ochraně přírody vychovávání od nepaměti, a
kv :: ..rozdíl je i mezi životní úrovní obcí chko a np, zaplaťpánbůh za ten park, území Národních parků zabírá 1,5 procenta území ČR to je mnoho ? když se všude betonuje staví....kdyžchtějí postavit dálnici tak se vás nikdo neptá, vyženou vás z baráku zaberou pozemky a hotovo ale jak jde o přírodu tak je to velkej problém, jděte do prčic....
kv :: a.v. M.Z. : tady nejde se o to, s něčím smiřovat, vy děláte jako kdyby ti lidi, kteří žijou v parku je tam někdo nutil žít, nenutí ale oni chtěji, protože jim park přináší peníze, příjde mi sprostý, že i přes tuto slušnou obživu, nedokážou přijmout určitá omezení, která je ve skutečnosti téměř neomezují, rozdíl mezi životní úrovní v pohraničí a obcí v parku je přitom obrovský.....nechápu i když vlastně ano, tady v čechách jsme si zvykli volat po svých právech ale povinnoosti, ty nám nic neříkají
puštík :: kdy přijdou další zásypy?
puštík :: kdy přijdou další zásypy?
M.Z. :: On i ten bolsevik byl flexiblnejsi nez dnesni militantni propagatori "divociny" Sice porad mluvil o tridnim boji ale bylo to uz casto je takkove retoricke cviceni. zato dnesni zel;eni Bilakove si i po 25 letech mysli, ze napr. zpristupnenim te stalete cesty Lusenskum udolim by ukazali neprimerenou slabost pred "lobby betonaru a stavitelu sjezdovek a lunaparku" Takhle zasekly ve svem dogmatismu nebyl ani ten bolsevik...
a.v. :: Asi se stalo něco nevhodného,vyhlášením tak obřích ploch na české straně do NP Šumava.Když celých už více než 25 let se dokola řeší,dohaduje a jsou stále i po tak dlouhé době rozbouřené vášně.V jiných naších menších parcích většina místních a okolních se smířila.Proč asi u Šumavy tolik kritiky a názorů?Dle mě Park měl být mnohem menší a zbytek Chko Šumava. Pouze můj názor,který nikomu nevnucuju.
a.v. :: A dle skušeností německé části,mohlo se diskutovat,dohodovat a postupně rozšiřovat,jako to dělají němci. Němci si v nově narůstající části jejich parku, za Poledníkem a dále k SZ vesele vytěžili nespočet stovek hektarů napadaného lesa kůrovcem -a všichni se ohánějí tím jak to němci dělasjí dobře a u nás špatně-- oni to opravdu dělají dobře,ale u nás se papouškuje jen to co různým skupinám vyhovuje.Němci půstí turisty těsně pod hřebenem od Luzného k Roklanu a jeho kotlem dolů a za Rokytské slati.
a.v. :: M.Z.::Je mi jasné,že nemůžeme průměrovat průměry s mrazo pánví s vrcholovými stanicemi. Jinak NP Šumava-každý si projde nějakým vývojem a dělá svou představu.Asi k němu patří,bezzáhovost i tá divočina- míst vhodných je dostatek. Pouze gigománie obřích ploch NP Šumavy s obklíčenými velkými obcemi,pouze dle mého není vhodná. Když tak NP Šumava,měl být vyhlášen, až kousek za obcemi a v oblasti od pramených části Řasnice a končit za modravskými slatěmi pod Poledníkem.
breznik :: novej aladin vse posunul o 100km jinam :) no neni to krasa jak je vse vychrlaty ? :)
a.v. :: Honzík::Zájímavé ty Pomezky,že někdy mívají srážek výrazně méně,teď v zimě je to vidět na té malé výšce sněhu,ale v jiných případech,mívají i téměř nejsilnější krkonošské srážky.Filipe:: Trochu závist,že Ti tam občas,jako v Dolním Bousově zaprší více, teď závist,ale v druhé půlce květma a v červnu až červenci, už često opakující se srážky, v lásce nemám.
laco1 :: Jo a pohled k ní od Čertáku, jsem taky neměl nahraný laco12.rajce.idnes.cz/19.3._2017/#93a.jpg
laco1 :: Jirka Ul: Díky. Jinak přidal jsem trochu fotek, které jsem včera smazal, zejména u té Mečové. Odtud možno listovat laco12.rajce.idnes.cz/19.3._2017/#95a.jpg , no a tento snímek z Kněhyně , kde jsem smazal fotek spolu s Čertákem nejvíce, neboť nemá smysl fotit furt ten sníh a stejně není sněhovou pokrývku poznat. laco12.rajce.idnes.cz/19.3._2017/#56a.jpg
breznik :: meno - zajimavy to bude, protoze zatim neni shoda zadnyho modelu s nejakym druhym na vysce od kolika by melo snezit. jiste je ze nad 1.000 napadne cca 10-15cm takze uz se mi tresou bezky v aute na stredecni proslapavani. co se ale bude dit v 800m v 600m to se zatim neodvazuju vubec predvidat... jeste jedna jistota je - a to ze bude S az SV cili navetrno bude prachaticko, vimperkso . docela to beru jako test Aladina - kterej se odlisuje od ostatnich a posledni dobou mu to vychazi. uvidime
meno :: ve středu to bude na jihu Čech a na Vysočině zajímavý - tak od 500 mnm by mohlo sněžit
Jirka Ul :: JachymB.Ano,jaro je tady www.youtube.com/watch?v=65QCtlqq4y8 Dneska to tady ,oproti proch...mu víkendu,šlo..;-);-)..laco 1.Palec hore,nejen za Jeseníky,ale i za Tatry,jsou vidět skoro všechny známý kopce,Lomničák,Ladovej,Gerlach,Rysy,Vysoká a samo Kriváň,za hřebenem Západních Tater,o je,to bych se vyřádil...;-);-).....
M.Z. :: kv: Zkusme tu diskusi omezit na srovnani s "narodnimi parky" v cizine, Porovnavat to s uzemimi ktera bily muz uzmul cernochum nebo Indianum - tim nic rozumneho nedostaneme. Porovnavejme se Svycarskem (kde narodni park situovali v nejmin atraktivni casti jejich Alp) nebo s Bavorskem a Rakouskem. Zkuste normalnimu cloveku vysvetlit proc je zavrena cesta Lusenskym udolim kdyz za hranici normal;ne funguji hospody na Lusenu a Roklanu. Proc Rakusane kteri maji Alpy mohou exploatovat Hochficht i
vojta :: ono to má dvě strany no...samozřejmě je krásné, když se do přírody zasahuje co nejméně...na druhou stranu když člověk přijede na breznik nebo k pramenům, tak to tam vypadá, jako kdyby přistál na jiné planetě...o kauze Mordý sloup a tetřev hlušec se raději vyjadřoavt nebudu
kv :: M.Z.: to tu nevyřešíme...třeba někdy na Šumavě...:-)
M.Z. :: kv: V cem bychom se ohledne Sumavy dokazali shodnout? Snad v tom, ze oba dost dobre zname tamni prirodopis. Asi i v tom, ze na to, jak bude Sumava vypadat roku 3000 nemaji soucasne spory vliv. Co dalsiho? :) Lisili bychom se vyrazne uz v nazoru, kdo a podle jakych pravidel v demokraticke kapitalisticke spolecnosti vyhlasuje a spravuje uzemi zvane "narodni tzv. divocina" (proc to ma ten piitomy nazev "park" nechapu, leda jako ukazka metod zelenych ideiologu: prevracenim vyznamu slov
Filip :: a.v.: Já jsem byl s víkendem moc spokojen. Pršelo krásně, chvílemi i intenzivněji + 1 blesk a hrom, který jsem slyšel a celkem to dalo 25 mm. Venku v celku klid díky dešti, takže za mě spokojenost. Vody je dost, tak teď může být zase celý týden sluníčko, aby se pěkně zazelenala tráva a keře a pak hlavně ať mám slunečno příští týden :-)
kv :: breznik. však jsem si hned vzpomněl na tebe :-) ...do budoucna bude potřeba na Šumavě mnoho "udělat" aby bylo možno dostatečně čelit nesmylsům Klausů Mánků apod...
kv :: M.Z. no právě Zeman se věnoval spíše vědeckým grantům a podobným kydům než přírodě, což by si jaksi zákon o ochraně přírody a krajiny už z podstaty věci zasloužil....to abych Vám k tématu něco sdělil, objasnil a mohli se tedy o tématu dokonale pobavit, tak pro to tady není prostor...škoda, třeba bychom se dokázali v některých tématech shodnout...
breznik :: kv: mozna je to nahoda ale nase iniciativa s Dr Leiblem rozpoutala zajem o reditele v Cechach, silvarum, tv, ted idnes. mam hrejivej pocit na srdci :) je to dobrej smer
M.Z. :: Sumava je krasna, ale ma dve vady: 1) V zime tam byvaji znicujici oblevy, horsi nez na severnich horach. Normalni zivot tam skoncil nekdy pred 80 lety. Od te doby tam vladli nejdriv nacisti, pak hodne dlouho (s malym prerusenim po roce 1945 ale i 1968) bolsevik - a nyni uz 25 let tam maji hlavni slovo zeleni dogmatici, podporovani prazskou a budejovickou kavarnou a tzv. vedeckou lobby uhranutou predstavou (i vedecky naprosto zcestnou) "zprirodneni" (zpustnuti) drive kulturni krajiny
M.Z. :: kv: Ja se cely zivot zabyvam matematickym modelovanim rovnovaznych systemu pri ruznych okrajovych podminkach... :) a co se toho papouskovani tyce, napriklad ten posledni projev M.Z. na tema "zakona o Sumave" mi prisel dobry. Strucny, nutne zjednodusujici (v nedlouhem proslovu k - vetsinou prirodopisne jen malo vzdelanym poslancum ci senatorum to jinak ani nejde) ale vystihujicim podstatu veci :)
kv :: M.Z. : odsuzovat něco čemu nerozumím se nedělá :-) .... třeba se mýlím ale zatím jste mě nepřesvědčil ničím kromě papouškování Miloše Zemana....
M.Z. :: Sumava je krasna, ale ma dve vady: 1) V zime tam byvaji znicujici oblevy, horsi nez na severnich horach. Normalni zivot tam skoncil nekdy pred 80 lety. Od te doby tam vladli nejdriv nacisti, pak hodne dlouho (s malym prerusenim po roce 1945 ale i 1968) bolsevik - a nyni uz 25 let tam maji hlavni slovo zeleni dogmatici, podporovani prazskou a budejovickou kavarnou a tzv. vedeckou lobby uhranutou predstavou (i vedecky naprosto zcestnou) "zprirodneni" (zpustnuti) drive kulturni krajiny
LK :: Konečně konec temné poloviny roku, snad se i počasí umoudří a bude slunečno a teplo.
kv :: Honzík: četl jsem paráda...
Honzík :: Šumava: budejovice.idnes.cz/kurovec-les-nenici-narodni-park-bavorsky-les-franz-leibl-pks-/budejovice-zpravy.aspx?c=A170313_2311820_budejovice-zpravy_mrl
michal :: tak další hnusný týden v Krkonoších nám začíná.... :-) :-)
laco1 :: Koneckonců ani takový snímek nemám od Kněhyně. Zajímavě vypadá vpředu uprostřed Zadní Mečová s Kladnatou za ní. a za němi Sůkenická se sjezdovkou na Třeštíku. laco12.rajce.idnes.cz/19.3._2017#73.jpg Zadní Mečová od kotliny Mečové. laco12.rajce.idnes.cz/21.12._016_viz_popisek/#94.jpg , vpředu Kladnatá od Z. Mečové laco12.rajce.idnes.cz/5.3._2017/#45.jpg , vpředu Z. Mečová, od Kladnaté laco12.rajce.idnes.cz/21.12._016_viz_popisek/#144.jpg
Bubak :: m.youtube.com/watch?v=nGIplKLNbKI
Honzík :: a.v.: Koukněte se na záběr z Pomezních bud. Na jižní expozici tam již není sníh také ani v 1000 metrech. Zde je to docela obvyklé, protože MÚpa je ve srážkovém stínu a ta trocha sněhu tuto oblevu nedala.
Bubak :: m.youtube.com/watch?v=lttty0w6OUU
ViktorHS :: :laco1:..noo-tak ta růžovka se Vám povedla!!!- to je silně motivační - asi jako kůže tažená před chrtama... :o)
cosinus :: ViktorHS: samozřejmě, že to není 80 let, jedná se o překlep. Omlouvám se.
laco1 :: Praděd laco12.rajce.idnes.cz/19.3._2017#55.jpg , Tatry laco12.rajce.idnes.cz/19.3._2017#61.jpg
laco1 :: Předběhla mě rychle, na kole se moc jet do kopce nedalo. Něco málo přes 1000 m n.m. laco12.rajce.idnes.cz/19.3._2017#34.jpg
Bubak :: ekonomika.idnes.cz/skiarealy-zasnezovani-pokuty-dep-/ekonomika.aspx?c=A170320_113214_ekonomika_bur
ViktorHS :: :cosinus:..ehmm,možná jsem jen profesně deformovaný na zkratku,,HS",ale 80té výročí se slavilo tuším 2014 ve Špindlu..ale třeba jsem jen nedovtipný..;o)Pozdrav z Jizerky/+5/mrholí/.
ja :: jsem si ZCELA JIST, ze v prosinci bude na horach snezit.
Honza :: v Hustopečích kvetou mandloně a tady se rachotí lyžema a předpovídají přívaly sněhu.Kryofilové za chvíli zalezou a do prosince bude klid! :)
M.Z. :: a.v. Silne zimni oblevy maji na stav snehu daleko vetsi vliv nez silne mrazy. Kdyz je obojiho na jihu vice, nez na severu tak prumerne teploty vyjdou treba stejne ale v prumerne snehove pokryvce je znacny rozdil
M.Z. :: a.v.: Teploty mrazovych kotlin a kopcu nad nimi jsem daval jen jako priiklad prumerovani, ktere smaze vsechno zajimave. V pripade snehove pokryvky (a porovnani Jizerky s Modravou apod.) se zas pomeruji prumerne efekty zimnich oblev - jejichz chovani a delka se na severu a jihu lisi lisi, lisi se to samozrejme se i v jednotlivych letech. Vezmeme vysku snehove pokryvky v hlubokem lese za Modravou na jare roku 1970 versus nedavne roky. Ten rozdil prumerne teploty moc nepostihnou
a.v. :: M.Z.::Názorný případ, teď stanice Kvilda- chata v 1080mnm má +6° a stanice Jizerka raš. v 860mnm +4,5°(na Jizerce by mělo být při tom rozložení o 0,2° o skoro 2°tepleji,tedy kolem 8°).
Klaster12 :: ja ty on ona ono - a co jsi nám tím chtěl sdělit ? Honzík si má svojí tuchu nechat pro sebe, ale pak mu v tém samé větě přiznáš, že je to dost pravděpodobné. Herdek, to jsou fakt debaty o ničem...
ja :: Honzík :: Koukam, ze ses naucil nove krasne, ceske slovicko. Doufam, ze nas zase oslnis necim novym. Treba nejaky jasnym pocasim, co se urcite stane za mesic, nebo za pul roku.
ja :: urceno pro "Honzík"
ja :: Tak nic, ja jenom, ze ses tady vetsine uzivatelu az vo*la, ale kdyz ti to tak vyhovuje, tak proc ne.
a.v. :: M.Z.:: V mém popisováním jsem vůbec nebral mrazové kotliny, jsou stanice ba vršcích teď už i kromě Churáňova v horní části obce Kvilda, Plechý,Březník Hřeben a na maximech(kromě silných denních zimních inverzí) jdou srovnávat stanice i v mrazových lokalitách.Z toho vyplývá moje poznání.
Michal :: V roce 2015 2..dubna v Peci napadlo 50cm ... :-)
cosinus :: Honzík, K, Alda: pánové, děkuji za reporty o stavu sněhu a tratí. Chumelenice pod vodojemem fakt parádní-taková krásná "Hančiáda", na běžky ještě OK, ale na kolo jak dělané :-). Doufám, že 24.3. bude trochu obstojněji, když má ta HS 80 let, aby šlo taky něco fotit a nebylo to jen "mlha předem mnou, mlha za mnou". Na Zlaťák je to cajk, no a na Rovinka to snad nějak člověk doklouže. A co se týče čtyřkolkářů a podobných týpků, tak když není shůry dáno, tak je bohužel dost často v hlavě nakáleno.
Honzík :: troll: Proč bych si to nechával pro sebe? Připomenutí, že v dubnu může na horách pěkně sněžit zlepší náladu lidem, kteří mají rádi sníh. A i kdyby napadlo 70 cm, trollové budou dál trollovat, což mě fakt netrápí :-)
kv :: a.v.. tak ono tmu dosti napovídá hranice bezlesí kdy na severních horách začíná klečí někde 1250 -1300 m.n.m. a na Šumavě je na hlavním hřebenu ve výšce kolem 1350 - 1450 m.nm. les ....jedinej Javor má nahoře kleovou čepici a bezlesí...
ja :: "Honzík :: a.v.: Jsem si zcela jist, že v dubnu ještě přijde v polohách nad 1000 m ještě výrazná sněhová epizoda", nechces si ty tvoje "jistoty" radeji nechat pro sebe..?:-). Tady se toho hnedka nekdo chytne a bude ti to cely duben a kveten strkat pod nos...:-). I kdyz, ze bude v dubnu na hrebenech jeste snezit je dost pravdepodobne....
M.Z. :: Navarovem ted tece 16 kubiku/sec kamery.hydronet.cz/navarov/photo_cam2/navarov-2_1600x1200_now.jpg coz je 15 - 20 krat vice, nez cinily oblibene nizke stavy poslednich let. Na druhe strane pri poradne povodni (naposledy srpen 1978 a brezen 2000) to muze byt 15 - 20 krat vice
M.Z. :: Podobne je to se statistkou "severni versus jizni hory" Pri "severozapadni situaci (kdy Polskem proudi vzduch o 10 stupnu chaldnejsi nez Bavorskem trpi Sumava oblevami daleko vic, nez sever. Naopak pri siilnem proudeni "od Azor" muze byt rozdil teplot na severu a jihu zanedbatelny, dokonce pri prilivu tepleho vzduchu od severozapadu to mohou Jizerky a Krkonose "schytat" vic nez Sumava
M.Z. :: a.v: Kdyz ono to prumerovani smaze vetsinu opravdu zajimavych udaju. V konstatovani, ze hrbety nad Jizerkou maji prumernou teplotu o desetinky stupne vyssi, nez kotlinka dole se "schova" jednak to, ze po 80% rocniho casu je nahore o stupen chladnejis nez dole - tak i opacna odchylka, kdy v mrazivem ranu je dole treba az o 20 stupnu chladneji nez nahore
laco1 :: Poslední snímky od Mečové, cca 830 m n.m, při pohledu k Lysé , Smrku ... Výška sněhu je samozřejmě daná i v závislosti na terénu.
laco1 :: Sněhulák pro nalima na Martiňáku, od cca 900 m n.m. hodně sněhu. No a z Kněhyně jsem takové snímky pořídil poprvé. Myslím, že nejhorší nejsou. laco12.rajce.idnes.cz/19.3._2017
Honzík :: a.v.: V Krkonoších stál loňský leden a únor za velký kulový, ale v březnu docela často sněžilo a mrzlo. Letos byl pěkný leden a únor a holt je březen teplý a deštivý.
Honzík :: a.v.: Jsem si zcela jist, že v dubnu ještě přijde v polohách nad 1000 m ještě výrazná sněhová epizoda, popř. několik epizod. Však minulý rok 2016 to přišlo několikrát a ta nejvýraznější až na konci dubna: kamery.humlnet.cz/show_webcam.php?url=/archiv.php?kamera=horizont&datum=1461660720&velikost=2048 Pokud mne paměť neklame, nejteplejším dnem dubna 2016 byl 5. duben a nejchladnějším ráno 29. dubna.
Klaster12 :: a.v - ale měl by být spokojený, protože víkend fakt drobně a dlouho pršelo, v podstatě ideální kombinace.
a.v. :: Zajímavostí je,že v nížinných polohách severní půlky čech to sedí dle atlasu--ale od vyšších poloh nastává na severu větší rozdíl,je tam výrazně chladněšji. Zatím jsem nikde nenarazil na podobné zpracování těchto rozdílů.Jinak Vimperk dnes měl skoro letní minimum +7,8°.
a.v. :: Po docelá solidní sněhové zimě nastává ve střediscích nad 1000mnm předčasnější ukončení pokrývky.Kolikráte se ještě tam nahoře sníh vrátí se uvidí.Je to obří rozdíl proti horám severu,kde jak psal ViktorHS na Jizerce v 850mnm leží ještě 40cm sněhu.A na Rozvodí v 1000mnm přes 1m.Hlavně,že zpracovaný atlas podnebí ČR udává rozdíl v průměrné teplotě nejjižnějších části čech s nejsevernějším pouze 0,2°. Teď když je dostatek horských stanic,snad ten obří rozdíl,který je v polohách nad 700mnm upraví.
a.v. :: Velmi teplá noc má na svědomí po včerejších deštích,že intenzivně odtává rozmočený sníh i na Březníku,potoky odvádí vodu plnými koryty webcam.sumava.eu/#WebcamImagePlace:3003;1489997400
a.v. :: Dnes končí i výše(skoro 1100mnm)položená Filipovka webcam.sumava.eu/#WebcamImagePlace:2004;1489997400
a.v. :: Honzík:: Za chvíli uslýšíme od něj hlášky na nenormální teplo- jak je to možné?Jinak dneškem končí souvislá pokrývka na H.Kvildě(včera a předevčírem pomáhal nový sníh po ránu),už je viditelně pod 50% ploch webcam.sumava.eu/#WebcamImagePlace:3002;1489995600
K. :: Ale ty Mísečky pak všechno vynahradily.
K. :: Honzík:: Byl jsem v neděli hodně zklamanej, když jsem sjel z kopce od Benecka na Rovinka a bylo to tam taky hodně rozrytý (oba směry na Mísečky)... Ikdyž to bylo den předem upravené, nebylo to skoro znát.
Honzík :: a.v.: Jsou lidé, kteří nebudou spokojeni nikdy. Ani v případě, že se něco, na co nadávají, změní v pozitivním slova smyslu
a.v. :: Klašter 12::U nás na deštivém JZ Vimperk dle automatky 15,7mm za víkend.Už asi 10 prohra po sobě s D.Bousovem,který leží o více než 400výškových metrů níže.Jak psal Karek,Klenice je plná- a žádné pozitivní zprávy od Ps,že je konečně ze srážkami spokojený.
Klaster12 :: Bousov 23mm za víkend, je vidět, že ten sever nějakou tu kapku fakt dostal nadělenou. hydro.chmi.cz/hpps/hpps_srzstationdyn.php?day_offset=0&seq=37813817&x=13
FrantaJ :: Honzík: slušná chumelenice :)
Honzík :: K: JJ, mezi Beneckem a Rovinka je ta cesta tragédie. A obecně čtyřkolky, když projedou upravenou cestu v mokrém sněhu, který pak zmrzne, je hnus.
JachymB :: jarooooooooooooooo - jupííííííííííííííííííííííííííííííííííí
Honzík :: Alda: Krásnej vejlet za skvělého počasí!
Alda :: Honzík a takový stav byl v pátek -alik77.rajce.idnes.cz/2017-03-17_Bezky_-Spindlerovka%2CSnezne_jamy%2CVosecka_bouda%2CHorni_Misecky/
K. :: Honzík:: Upravili to asi někdy v sobotu, v neděli dopoledne to bylo rozbité, rozdupané od pěšáků, místy rozježděné od čtyřkolek a zmrzlé. Na Benecku neupraveno. Super to bylo až na Mísečkách a nahoru na Zlaťák. Tam to upravili asi těsně před začátkem ochlazení.
po :: jaro je tu www.novinky.cz/domaci/432559-jaro-zacina-slunce-si-ale-neuzijeme.html
ViktorHS :: ...chčije a chčije ;o) -od pulnoci až do teď ;o),snih cca na 40ti,hladina leze nahoru.Pozdrav z Jizerky/+4/
Honzík :: cosinus: O víkendu proběhla strojová úprava stop přes Rovinka. Bylo to skvělé svezení. Samozřejmě, že déšť z dnešní noci kvalitu svezení výrazně zhorší, ale hmoty bude do příštího víkendu dost, ať se bude dít cokoliv: www.facebook.com/photo.php?fbid=10212516488610079&l=7d41568c2e
Honzík :: exkluzivní video pra fajnšmekry: Vánice+Bílá tma pod Vrbatovou boudou v sobotu 18.3.2017. Video mohou shlédnout i uživatelé, kteří nejsou registrování na facebooku: www.facebook.com/honza.levinek/videos/10212516733776208/?l=5162515208044414917